Медия без
политическа реклама

ЕС санкционира дъщерите на Путин и още 215 олигарси и близки до Кремъл

В новия списък са и 4 банки и 14 големи фирми, които вече нямат право да оперират на територията на ЕС

09 Апр. 2022
Най-голямата компания за добив на алуминий в света "Русал" (на снимката) стана първата руска фирма, която отправи призив за разследване на военни престъпления в Украйна. Въпреки това от днес собственикът ѝ Олег Дерипаска е в санкционния списък на ЕС.
Най-голямата компания за добив на алуминий в света "Русал" (на снимката) стана първата руска фирма, която отправи призив за разследване на военни престъпления в Украйна. Въпреки това от днес собственикът ѝ Олег Дерипаска е в санкционния списък на ЕС.

Европейският съюз наложи санкции срещу още 217 физически и 18 юридически лица от Руската федерация в отговор на продължаващата война в Украйна, се казва в съобщение в официалния вестник на ЕС.

Новият списък включва още високопоставени държавни служители, както и олигарсите Моше Кантор, Борис Ротенберг и Олег Дерипаска, други видни бизнесмени, работещи в ключови сектори на икономиката като енергетика, финанси, медии, отбранителна и военна индустрия, както и служители на Кремъл, систематично разпространявали невярна информация за ситуацията в Украйна, пише още в съобщението на Брюксел.

Списъкът включва и членове на семействата на вече санкционирани лица, които се опитвали да заобиколят наложените санкции. Сред тях са Мария Воронцова и Екатерина Тихонова. Двете, родени съответно през 1985 и 1986 г., са дъщери на Владимир Путин и Людмила Путина. През 2013 г. руският президент обяви, че се е развел с Людмила.

В санкционния списък са включени и т.нар. министри и членове на „Народния съвет“ на самопровъзгласилите се „Донецка народна република“ и „Луганска народна република“.

18-те санкционирани субекта включват четири големи руски банки - Откритие Банк, Новикомбанк, Совкомбанк и ВТБ, компания, работеща в транспортния сектор и собственост на Руската федерация, както и фирми от военно-промишления комплекс, включително концерна "Калашников".

Общо ограничителните мерки на ЕС сега се разпростират върху 1091 души и 80 организации. Активите на физически лица в списъка подлежат на замразяване, а на граждани и компании на ЕС е забранено да им предоставят средства. Физическите лица допълнително подлежат на забрана за пътуване, която им пречи да влизат или преминават транзитно през територии на ЕС.

 

ПОРЕДНА РЕАКЦИЯ И ОТ САЩ

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа два законопроекта, с които се забранява вносът на петрол и се спира търговията с Русия. Целта на документите е налагане на допълнителни санкции върху Руската федерация заради войната в Украйна.

„Закон за прекратяване на вноса на руски петрол“ спира вноса на всички енергийни продукти, а вторият закон прекратява търговските взаимоотношения с Русия и съюзника ѝ Беларус.

Още през март Байдън обясни, че забраната за петрола ще удари „главната артерия на руската икономика“, а спирането на търговията ще помогне за поставянето на Русия в световна изолация.

„Докато Путин продължава безмилостното си нападение, САЩ и нашите съюзници и партньори продължават да работят за засилване на икономическия натиск върху него и за по-нататъшна изолация на Русия на световната сцена“, каза Байдън.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата