Медия без
политическа реклама

ЕС се закани на Мъск заради политиката му в "Туитър"

Милиардерът блокира еднолично профили на журналисти в социалната мрежа, която придоби наскоро

16 Дек. 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС
Илон Мъск

Решението да се блокират профили на журналисти в "Туитър" е притеснително, обяви зам.-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова. Пред в. "Фигаро" тя увери, че за собственика на социалната мрежа - милиардера Илон Мъск, ще има последствия, съобразно европейското законодателство.

Йоурова припомни, че предстои въвеждането на нов закон за дигиталните гиганти, в  който е предвидено спазване на свободата на медиите и основните човешки права.

"Илон Мъск трябва да знае това. Има червени линии и последствия, разбира се", коментира Йоурова.

Срещу Мъск се изказаха и от германското външно министерство. Негови представители обявиха, че са готови да напуснат платформата. 

"Свободата на пресата не трябва да се включва и изключва по желание. От днес журналистите по-долу повече не могат да следят, коментират или да ни критикуват. Така че имаме проблем", написаха те в "Туитър" и публикуваха част от блокираните профили на представители на медиите:

Причина за недоволството и на представителката на ЕС, и на германското външно министерство е, че новият собственик на "Туитър" - милиардерът Илон Мъск, блокира няколко акаунта на журналисти - от CNN, "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон поуст", на няколко независими журналисти, както и профил на социалната мрежа "Мастодон", която е конкурентна на "Туитър".

Някои от тези журналисти са отразявали активно ситуацията около "Туитър", след като Мъск придоби тази социална мрежа през октомври. Веднага се появиха мнения, че с блокирането на акаунтите "Туитър" нарушава свободата на словото.

Всъщност конкретният повод за действието е реакцията на тези журналисти по повод на спирането на профила @Elonjet, който следи полетите на частния самолет на милиардера.

Профилът се поддържа от 2020 г. от студента от Университета на Централна Флорида Джак Суини. През 2021 г. Мъск предложил на Суини да изтрие акаунта срещу $5000, но студентът отказал, искайки $50 000. Суини е признавал, че Илон Мъск нееднократно е искал от него да се блокира акаунтът.

Самият Мъск обяснява в коментар в "Туитър", че този акаунт и блокираните журналисти са публикували местоположението на милиардера в реално време. По този начин те "всъщност са давали координати за убийството, което е явно нарушение на правилата". Собственикът на "Туитър" коментира също: "За "журналистите" по отношение на разпространението на лични данни със злонамерени цели важат същите правила, както и за всички останали."

Ключови думи:

Илон Мъск, Туитър

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?