Медия без
политическа реклама

ЕС заделя 10 млрд. евро за иновации в България

Сумата е за периода до 2027 г., а въпросът е държавата да покаже капацитет да ги усвои

14 Яну. 2021
Европейска комисия

България ще получи над 10 млрд. евро по кохезионната политика през следващите 7 години, като значителната част от тях ще бъде насочена в подкрепа на иновациите, конкурентоспособността, зеления и дигиталния преход, съобщават от Европейската комисия.

Днес тя публикува стратегически препоръки към 14 новосформирани изследователски и иновационни центрове, съфинансирани по нея. Тяхната цел е да подобрят управлението и да помогнат на центровете да постигнат финансова устойчивост.

Препоръките са формулирани от екип от международно признати експерти в рамките на година и половина в координация със Съвместния изследователски център, както и чрез обмяна на експерти от Испания, Литва и Чехия.

Те ще подкрепят българските власти и учени за засилването на сътрудничеството между изследователските институции и бизнеса в области като зеления и дигиталния преход, както и модерната медицина.

Инициативата започна през 2019 година и ще бъде разширена към други страни от ЕС. В момента Общността инвестира 160 млн. евро в такива центрове в рамките на програмата за интелигентен растеж на българското образование и наука 2014-2020 година. 

Комисарката по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра (Португалия) каза: „Благодарение на подкрепата на ЕС тези центрове ще осигурят научна инфраструктура и оборудване, което ще ги направи привлекателни за млади български изследователи. Призовавам всички участници да се възползват от работата на експертите, като положат основите за ефективна и модерна система за научни изследвания и иновации.“
 
Комисарката по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел (България) добави: „Инвестициите на ЕС в 14-те центъра за компетентност и центровете за високи постижения имат голям потенциал за трансформация на икономиката на страната и за нейното интегриране в световните вериги за създаване на стойност. Уверена съм, че констатациите в доклада на Съвместния изследователски център ще бъдат добре приети от центровете и че правителството, академичните среди и заинтересованите страни от индустрията ще предприемат действия за бързо изпълнение на неговите препоръки.“
 
 
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕС, България, иновации

Още по темата