Медия без
политическа реклама

Г-7 отхвърли шантажа на Путин с плащането в рубли

Москва обмисля да предложи бартер в търговията с европейските страни

28 Март 2022Обновена
БГНЕС

Страните от Г-7 отхвърлят искането на Русия доставките на руски енергийни суровини да бъдат плащани в рубли, заяви днес германският министър на икономиката Реберт  Хабек, цитиран от световните агенции. 

"Министрите на всички страни от Г-7 са напълно единодушни, че това би било едностранно и явно нарушение на действащите договори", каза Хабек. 

Той говори след онлайн заседание на енергийните министри на Г-7 и според думите му "плащане в рубли е неприемливо и ние ще призовем засегнатите компании да не изпълняват  искането (на руския президент Владимир Путин)". 

Путин е разпоредил на правителството, Централната банка на Руската федерация и компанията „Газпром“ да реализират до 31 март промяна на валутата на плащане за доставките на руски газ към "неприятелски настроени" страни, предадоха руски медии.

„Правителството на Руската федерация, заедно с Банката на Русия и публичното акционерно дружество „Газпром“, трябва да предприемат набор от мерки за преминаване към руска рубла при плащане за доставките на природен газ от страни, които са въвели ограничителни мерки срещу граждани на Руската федерация и руски юридически лица", се казва в документ на Кремъл.

На 23 март руският президент обяви, че Русия ще приема плащания за синьо гориво единствено в рубли. Той аргументира мярката с решението на западните държави да замразят валутните резерви на Русия.

Европейските лидери отговориха, че Русия не би могла едностранно да промени договорите за доставка на природен газ и да накара получителите да заплащат в рубли без тяхното съгласие. "Това би било едностранно решение, което нарушава условията на сделката. Не сме въвели санкции, за да позволим някой да ги заобикаля. Мина времето, когато енергетиката може да се използва за шантаж", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Коментари по този въпрос направиха и други европейски лидери в Брюксел по време на заседанието на Европейския съвет. "Германия няма да плаща за газ и нефт в рубли. Навсякъде има железни договори и валутата, в която стават разплащанията, е част от тях", заяви канцлерът на Германия Олаф Шолц.

Полша също отхвърли тази възможност. Договорът им с "Газпром" изтича в края на 2022 г., след което страната смята да се откаже от внос на газ от Русия.

Договорът на България с "Газпром" също изтича в края на 2022 г. Министърът на енергетиката Александър Николов обаче обяви, че няма никакъв проблем България да плаща в рубли. "У нас има контрагент, който да извърши разплащанията и в руски рубли, така че доставките за следващите месеци не са застрашени", обясни Николов. Премиерът Кирил Петков определи това като "технически въпрос", който не е от голямо значение.

ИТАЛИЯ: Какви рубли - нямаме такива

Най-голямата италианска петролна и газова компания Eni обяви в понеделник, че не е в състояние да плаща руски газ, както поиска руският президент Владимир Путин.

Главният изпълнителен директор на Eni Клаудио Дескалци каза: "Те ни поискаха да платим за природния газ в рубли. Няма да можем да направим това, защото нямаме рубли. И това не е предвидено в договора, който уточнява сетълментите в евро". Освен това Дескалци изрази опасенията си за бъдещите доставки на газ от Русия, тъй като конфликтът в Украйна се разраства.

Запитан как ще реагира Москва, ако Европа откаже да плаща в рубли, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори: "Ще разглеждаме въпросите, когато възникнат. Фактът, че няма да доставяме газ безплатно, е недвусмислен. Това може да се каже с абсолютна сигурност. В нашата ситуация да се занимаваме с общоевропейска благотворителност едва ли е възможно и целесъобразно".

РУСИЯ НЕ ИЗКЛЮЧВА И БАРТЕР

Преминаване към бартер може да бъде една от следващите мерки в уреждането на търговията на Русия с неприятелските страни, заяви днес Оксана Дмитриева, член на комисията по бюджет и данъци на Държавната дума.

Тя посочи, че Русия е готова да продаде на тези страни това, от което се нуждаят, например газ, нефт, титан или никел, при условие, че те ще продадат това, от което Русия има нужда.

„Ако говорим за доставка на стоки със страни, с които имаме балансирано търговско салдо, то самите страни могат да определят в каква валута ще бъде плащането“, каза депутатът и добави, че в тази ситуация като разчетна единица, но не и за реално плащане, те могат да използват долара или еврото.

Според Дмитриева има възможност за „реанимиране на много инструменти или схеми от съветската система. Тя припомни, че в рамките на СИВ е използвана преводна рубла, а за разплащания със западните страни са използвани клирингови и бартерни разплащания.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата