Медия без
политическа реклама

Газовата война на Русия с Молдова наказва проруското Приднестровие

Стотици заводи в анклава спряха работа, хиляди хора остават без доходи

02 Яну. 2025
Гербът на Приднестровската република, която е проруски ориентирана
Гербът на Приднестровската република, която е проруски ориентирана

В Приднестровието, проруския анклав в Молдова, на 1 януари бе спряно отоплението и топлата вода заради спирането на транзита руски природен газ през Украйна към страни от Източна Европа и отказа на Русия да продължи доставките за Молдова заради натрупан дълг. 

По данни на приднестровката компания "Тираспольтрансгаз" в първия ден на 2025 г. без газ са останали 75 000 домакинства. 116 000 абонати ще получават по-малки количества газ. Става дума за жителите на високи жилищни сгради, съобщи Би Би Си. 

Цялото население на Приднестровието е около 450 000 души. Без газ и отопление са останали 11 населени места, намиращи се в т.нар. "зона за сигурност" - област, граничеща с Приднестровието, но контролирана от официалната власт в Молдова. Приднестровието се отцепи от Молдова заради Русия през 1990 г., а през 2005 г. едностранно обяви автономия. 

Събеседничка на руската служба на Би Би Си в Тираспол (столицата на Приднестровието) Марина казва, че на 2 януари вече работят някои магазини и хората купуват одеяла и завивки. 

Тя обяснява, че особено много се търсят готови продукти - бисквити, тестени изделия, сирене и подобни. 

Марина разказва, че за една нощ цените на хляба са се повишили рязко, а изборът в четвъртък сутринта е бил оскъден. 

Местните медии съобщават, че най-популярнитя хляб е поскъпнал с 45 копейки и вече струва 5 рубли и 45 копейки. (Приднестровието има собствена валута, различна от официалната в Молдова)

Стотици производствени фирми са спрели работа, а на много хора, макар че се водят още на хартия назначени, не е ясно с какво ще им бъде платено. "Кризата е от толкова тежък вид, че няма нужда да се изрежда и изчислява колко предприятия не работят. Всички, които не произвеждат храна, са спрели работа. За тях няма енергиен ресурс", казва министърът на икономическото развитие на непризнатата Приднестровска молдовска република Сергей Оболоник. 

По данни на местните власти без отопление са 150 детски градини и 130 училища, което поставя под въпрос върщането на децата в тях след новогодишната ваканция. Според Оболоник ситуацията е управляема и прогнозируема, макар че дълго спиране на предприятията ще надхвърли възможностите им да се запасят с гориво.

"Ройтерс" цитира лидера на Приднестровието Вадим Красноселски да казва, че макар че ситуацията не е лесна, властта все пак се е подготвила. 

"Работата ще се оправи, мислете за себе си, за семейството си и близките си", казва Красноселски. 

Но все още не е ясно как са се подготвили приднестровските власти за кризата и какво смятат да правят.

В четвъртък сутринта "Молдовагаз" е изпратила  официално писмо до "Тираспольтрасгаз", в което предлага помощ "да бъде купен природен газ от която и да е европейска газова платформа на пазарен принцип, за да се осигури енергия за жителите на левия бряг на Днестър". 

В писмото, подписано от шефа на молдовската компания Вадим Чебан, се казва, че природният газ може да бъде транспортиран по всякакви алтернативни транспортни маршрути до границата с Молдова.  Каква е реакцията на приднестровските власти не е известно. 

Снощи след заседението на кризисния щаб в Приднестровието бе съобщено, че запасите от газ са 13 милиона куб. м и ще стигнат за 2 седмици. 

Засега не е спряно електричеството. Молдовската ВЕЦ, разположена на левия бряг, мина извънредно на въглища. Според експертите заедно с Дубосарската ВЕЦ може да осигури електричество за 50 дни. 

Причината за кризата

Срокът на споразумението за транзит между "Нафтогаз Украина" и руския "Газпром", сключено през декември 2019 г., изтече на 31 декември 2024 г., и Киев заяви, че няма да го продължи. 

В средата на декември властите в Молдова въведоха извънредно положение в енергетиката. 

Решението на Киев създава определени проблеми за осигуряване на газ на Молдова, Словакия, Унгария и др., но остават и алтернативни варианти за доставка на газ. 

Но в случая с Молдова Русия едностранно реши да спре снабдяването й. 

На 28 октомври "Газпром" изпрати на молдовската газова компания "Молдовагаз" съобщение, че заради периодичното неплащане и натрупалия се дълг за доставка на природен газ Молдова повече няма да получава газ от Русия. 

Според руската страна дългът на Молдова за газ е 709 млн. долара. Молдова признава само 8.6 милиона долара. 

Още тогава шефът на "Молдовагаз" Вадим Чебан предупреди, че този ход ще засегне преди всичко Приднестровието, защото Молдова е купила вече за себе си на европейските пазари газ до април 2025 г. 

Всяка година Русия доставяше в Приднестровието 2 млрд. куб. м. газ за население под половин милион. 

След разпада на СССР Молдова продължи да зависи от руския газ, и докато страната се управляваше от сили, лоялни на Москва, може да разчита на непрекъснати доставки на ниски цени. 

Но след като на власт дойде прозападното управление на Майя Санду, Русия започна да използва газовия въпрос като политическо оръжие. 

Санду встъпи за втори мандат на 24 декември: 

 

Молдова без ток?

Но въпреки запасите от газ за Молдова от десния бряг на Днестър не всичко е така безоблачно. Тази част на страната може да остане без електричество - 70% от него тя получава от левия бряг, където разположено енергийното предприятие "МолдГРЕС". То функционира с руски природен газ, а него вече го няма в района. 

Останалите 30% Молдова получава от Украйна, която не може да изнася вече електричество, тъй като значителна част от енергийната й инфраструктура е разрушена от руската армия. 

Жителите на Молдова вече се готвят за режим на тока. Събеседници разказаха на Би Би Си, че в града се говори, че вече не бива да се ползват асансьори сутрин и вечер. Планирано е новогодишната украса да бъде изключена още в петък вечер, т.е. преди тяхната Коледа на 6 януари. 

В задаващата се енергийна криза на 2 януари два големи енергийни оператора на молдовския пазар поискаха от молдовската КЕВР позволение да вдигнат цената на тока с 50%. 

Ако това стане, битовите сметки на домакинствата ще нараснат с хиляди леи. 

Последното повишение на енергийните цени бе през март 2024 г. 

В четвъртък енергийният министър на Румъния Себастиян Бурджуа заяви, че страната му няма да изостави съседите в сложната ситуация. Румъния отдавна изнася газ и ток за Молдова, но на доста по-високи цени от руските енергоносители. 

Румънският министър даде да се разбере, че Букурещ разглежда оптималните варианти, за да помогне на съседната страна в рамките на румънското законодателство. 

Молдова е закупила газ в тестов режим от България, той е доставен до границата на страната по Трансбалканския коридор, съобщи в четвъртък Вадим Чебан, цитиран от ТАСС.

„На 31 декември 2024 г. закупуването на природен газ в България от газовия хъб „Балкан“ за „Молдовагаз“ беше успешно извършено в тестов режим в размер на 240 MWh, който беше транспортиран по Трансбалканския коридор през България, Румъния и Украйна до интерконектора „Каушени“ на границата с Молдова“, написа Чебан в своя канал в Telegram.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата