Въпреки острите критики на САЩ, Германия и Русия възобновиха строителните работи по спорния газопровод "Северен поток-2". Той трябва да доставя руски газ до Германия, предава “Франс прес”, цитирана от Агенция “Фокус”.
"Корабът за тръбополагане "Фортуна" ще изгради 2,6 километров участък от тръбопровода в изключителната икономическа зона на Германия на дълбочина на водата по-малка от 30 метра", се казва в изявление на фирмата изпълнител.
"Северен поток-2" е тръбопровод под Балтийско море на стойност 10 милиарда евро и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия, най-голямата икономика в Европа. Той отдавна е в полезрението на САЩ, и по-специално администрацията на Тръмп, която яростно критикува европейските държави за тяхната енергийна зависимост от Русия.
Американският Сенат в същото време одобри проекта за военен бюджет за фискалната 2021 г., който предвижда санкции срещу газопровода "Северен поток-2" и "Турски поток", както и срещу Турция поради покупката руските зенитно-ракетни системи С-400. Новината бе публикувана на уебсайта на горната камара на американския законодателен орган.
Камарата на представителите на Конгреса гласува в подкрепа на проекта на 8 декември, като само 40 републиканци подкрепиха Тръмп и гласуваха срещу законопроекта. Американският президент Доналд Тръмп обеща да блокира документа, тъй като в него липсва клауза за отмяна на раздел 230 от Закона за комуникационната етика от 1996 г., който защитава технологичните компании от съдебни дела за публикуване, премахване или модериране на генерирано от потребителите съдържание. Законопроектът получи в долната камара обаче 2/3 от гласовете, което му позволява да преодолее президентското вето в бъдеще.
Повторно гласуване в Конгреса ще се проведе, ако Тръмп блокира документа. Законодателите вече обявиха готовността си да намалят коледната почивка, за да направят това. Проектобюджетът за отбрана с общ обем от над 740 млрд. долара предвижда отпускане на 635,5 млрд. долара за основни нужди на Пентагона, 26,6 млрд. долара за реализация на националните програми за сигурност чрез Министерството на енергетиката и 69 млрд. долара за операции в чужбина.
Законопроектът също така съдържа план за изтегляне на 12 000 американски войници от Германия и предвижда по-нататъшни продажби на оръжие за Украйна, както и забрана за военно сътрудничество между Русия и САЩ
"СЕГА" ПРИПОМНЯ
Само преди няколко дни САЩ притиснаха ЕС и Германия с искане за налагане на мораториум върху строителството на газопровода "Северен поток-2". Това се случи чрез официално изявление на американското посолство в Берлин, направено от изпълняващия задълженията на посланик в немската столица Робин Куинвил и публикувано във вестник "Handelsblatt". Според Кунвил, подобно решение ще е сигнал, че ЕС повече няма да се примирява и не толерира "постоянното злонамерено поведение на Русия". "Този газопровод е не само икономически проект, но и политически инструмент на Кремъл за отстраняване на Украйна и разделяне на Европа “, обяви посланикът. Същият ден бе съобщено, че има придвижване и на двата кораба, които трябва да приключат работата - "Фортуна" и "Академик Черски". Това се случи след като Германия даде разрешение за дейности до края на декември. "Фортуна" е с разрешение да работи от 5 до 31 декември в южната част на Балтийско море. Първоначално бе съобщено, че той е тръгнал от пристанище Висмар, но по-късно РИА Новости обяви, че неговото движение е в противоположна посока. Сега очевидно корабът е започнал работа.