Медия без
политическа реклама

Главчев отваря въпрос за РС Македония, който вече е затворен в Брюксел

Служебният премиер ще настоява Европейският съвет да се произнесе по приетата вече преговорна рамка с РСМ

Димитър Главчев
БГНЕС
Димитър Главчев

Служебният премиер Димитър Главчев възнамерява да отвори наново пред Европейския съвет въпроса за преговорната рамка със Северна Македония, който вече бе решен и не подлежи на дискусия. Странният му демарш в Брюксел отваря път за исканата от новия премиер на РСМ Християн Мицкоски "нова интерпретация" на одобрената от ЕС т.нар. френска инициатива за включване на българите в конституцията на Северна Македония като държавотворен народ

Главчев, който е и служебен външен министър, дава нов повод да бъде подозиран, че обслужва просръбската българофобия на Скопие, след като за да угоди на  Сърбиянаправи гаф преди месец, когато опита да промени българската позиция в последния момент преди гласуването в ООН на резолюция срещу геноцида в Сребреница.

България ще настоява на Европейския съвет днес и утре при приемането на Заключенията от заседанието да бъде включен и текст относно Република Северна Македония, съобщи правителствената пресслужба. Целта била ЕС "да препотвърди заключенията си от 14 декември 2023 година, както и заключенията на Съвета по Северна Македония и Албания от 18 юли 2022 година и да призове Северна Македония да изпълни посочените там стъпки, за да осъществи напредък в своя евроинтеграционен път".

Според българския министър-председател е важно да бъде посочено, че изпълнението на всички поети ангажименти, както и напредъкът по всички свързани с ЕС реформи, остава ключово. Остава недоумението кому е нужно да се препотвърждава нещо, което никой в ЕС не оспорва. Само РС Македония настоява отново да се дискутира този въпрос, но тя не членува в Европепейския съвет. Вкарването на допълнителна точка в дневния ред може да стане само по настояване на държавите членки. Създава се впечатление, че Главчев отново получава инструкции отвън и ги изпълнява в последния момент.

ДНЕВНИЯТ РЕД

В поканата до участниците в срещата на високо равнище на 27-28 юни председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е посочил дневния ред  и само извънредна причина би могла да го промени.

Открояват се три решения, пише той: първо, ще приемем Стратегическата програма. В съответствие с ролята си по силата на Договорите Европейският съвет ще формулира приоритетите на ЕС и ще определи стратегическите насоки на ЕС за следващите пет години, като по този начин ще направлява работата през следващия институционален цикъл. На второ място, ще определим по-нататъшния ход на вътрешните реформи и на трето място, ще постигнем съгласие по институционалните назначения. Имат се предвид назначенията на председател на ЕК (Урсула фон дер Лайен - Германия), председател на Европейския съвет (Антониу Коща - Португалия) и върховен представител за външната политика (Кая Калас - Естония).

Конкретно срещата ни ще започне в четвъртък, 27 юни, в 14:00 ч. с размяна на мнения с президента на Украйна Володимир Зеленски, продължава поканата. Това ще бъде възможност да обсъдим ситуацията на място, но и да отчетем някои постижения от последната ни среща.

По-специално този Европейски съвет ще бъде възможност да приветстваме приемането на преговорни рамки и провеждането на междуправителствени конференции с Украйна, Молдова и Черна гора. Това са исторически стъпки в подкрепа на пътя на тези държави към европейско членство.

Освен това бяхме амбициозни и смели в насочването на извънредните приходи от обездвижените руски активи в подкрепа на Украйна през тази година. За следващите години, заедно с партньорите, ще осигурим заеми за Украйна в размер на още 50 млрд. евро.

Наложително е също така да засилим военната си подкрепа за Украйна, като се съсредоточим върху противовъздушната отбрана, боеприпасите и ракетите. Освен това трябва да продължим да мобилизираме широка международна подкрепа за справедлив мир в Украйна, основан на Устава на ООН.

На срещата ни ще бъде разгледана и опустошителната криза в Близкия изток. Международното право и международното хуманитарно право трябва да се спазват при всички обстоятелства. В този контекст ще призовем за пълно прилагане на условията на предложението за прекратяване на огъня, изложено в Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН, и за зачитане и изпълнение на решенията на Международния съд.

Второ, ще повторим призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа, освобождаване на всички заложници и увеличаване на хуманитарната помощ, достатъчно значителна, за да отговори на острите нужди на място.

На трето място, ще повторим непоколебимия си ангажимент за постигане на траен и устойчив мир въз основа на решението за две държави. Ще продължим да подкрепяме Палестинската власт и ще работим с всички наши партньори в региона и извън него за съживяване на процеса в тази насока.

Тази среща ще ни позволи също така да постигнем конструктивен напредък по задачите, които набелязахме в предишните си заключения. Това включва последващи действия по задачите на Европейския съвет от март по отношение на сигурността и отбраната. Също така, в светлината на обширния обмен на мнения по конкурентоспособността на заседанието на Европейския съвет през април, ще направим преглед на напредъка по всички наши инициативи за повишаване на конкурентоспособността, като се съсредоточим по-специално върху Съюза на капиталовите пазари.

Разчитам, че ще положите всички усилия за постигане на споразумение по тези важни въпроси. Един решителен и целеустремен Съюз е от съществено значение в тези времена, пише в заключение Шарл Мишел, който не оставя място за допълнителни преговорни точки.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Димитър Главчев, Брюксел

Още по темата