Хиляди турци се събраха за първа молитва край "Света София", след като паметникът бе обявен от президента Ердоган за джамия. На церемонията, но вътре в храма, присъства и самият държавен глава. Датата за откриване на "Света София" като действаща джамия не е случайна - на днешния ден през 1923 г. е подписан Лозанският договор, ознаменувал победата на силите на Мустафа Кемал Ататюрк срещу чуждите войски в Турция и отменил унизителния за страната Севърски мирен договор.
„Света София“ е основан от византийския император Юстиниан I през 537 г. В продължение на около хиляда години катедралата е била най-големият храм в християнския свят. След превземането на Константинопол от османците през 1453 г. катедралата е превърната в джамия, но
от 1934 г. с указ на Ататюрк става музей
и е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Днешната петъчна церемония е първата молитва от 86 години насам.
Молитвата се води от главата на Дирекцията по религиозните дела Али Ербаш. Вътре в храма са допуснати 500 души. Валията на Истанбул Али Йерликая заяви по-рано, че за желаещите ще бъдат обособени 5 зони на открито - 3 за мъже и 2 за жени.
17 000 полицаи и служители на силите за сигурност
охраняват обществения ред.
Православният свят не остана без реакция. В Кипър по решение на архиепископ Хризостомос в 12 часа започнаха да звънят погребални камбани. Поводът:
"Произволното, недопустимо и престъпно преобразуване
на катедралата „Света София“ в джамия от турците“ (из изявление на Кипърската архиепископия). И в гръцките градове Сяр и Патра биха траурни камбани. Архиепископ Йероним Атински ще прочете акатиста „Закрилница“ вечерта в катедралата в Атина „в първия ден от откриването на „Света София“ като джамия, но и в деня на скръб и страдания за цялото православие, християнство и елинизъм“. Акатистът ще бъде прочетен и в други църкви в Гърция.
Зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас също изказа позиция.
"Като грък чувствам горчивина, чувствам възмущение
от това. Това е тежък ден и съм сигурен, че не съм единственият, който изпитва подобни емоции. Мисля, че Турция в определен момент трябва да реши какво трябва да бъде геополитическата й позиция, с кого иска да бъде заедно в бъдеще. Ако Турция иска да върви редом с Европейския съюз по отношение на европейските ценности, тогава това, което се случва в „Света София“ днес, е лоша отправна точка", каза той на пресконференция.
ПОЗИЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ
„За съжаление решението е взето и ще правим всичко възможно, включително в комитета на ЮНЕСКО, да се съхранят християнските символи. Знаете, че има наистина изключително красиви стенописи, и превръщането в джамия да не доведе до заличаване на тях“, заяви днес в Народното събрание вицепремиерът и външен министър на България Екатерина Захариева. Тя припомни, че Светият синод също е излязъл с позиция за запазване на досегашния статут на храма като музей и паметник на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Страната ни не искала да политизира въпроса, но следи ситуацията.