Медия без
политическа реклама

Хиляди турци се събраха за първа молитва в "Света София"

Траурни камбани звучаха в Гърция и Кипър, болезнено реагира и зам.-шефът на ЕК Схинас

24 Юли 2020Обновена
БГНЕС

Хиляди турци се събраха за първа молитва край "Света София", след като паметникът бе обявен от президента Ердоган за джамия. На церемонията, но вътре в храма, присъства и самият държавен глава. Датата за откриване на  "Света София" като действаща джамия не е случайна - на днешния ден през 1923 г. е подписан Лозанският договор, ознаменувал победата на силите на Мустафа Кемал Ататюрк срещу чуждите войски в Турция и отменил унизителния за страната Севърски мирен договор.

„Света София“ е основан от византийския император Юстиниан I през 537 г. В продължение на около хиляда години катедралата е била най-големият храм в християнския свят. След превземането на Константинопол от османците през 1453 г. катедралата е превърната в джамия, но

 

от 1934 г. с указ на Ататюрк става музей

 

и е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Днешната петъчна церемония е първата молитва от 86 години насам.

Молитвата се води от главата на Дирекцията по религиозните дела Али Ербаш. Вътре в храма са допуснати 500 души. Валията на Истанбул Али Йерликая заяви по-рано, че за желаещите ще бъдат обособени 5 зони на открито - 3 за мъже и 2 за жени. 

 

17 000 полицаи и служители на силите за сигурност

 

охраняват обществения ред.

Православният свят не остана без реакция. В Кипър по решение на архиепископ Хризостомос в 12 часа започнаха да звънят погребални камбани. Поводът:

 

"Произволното, недопустимо и престъпно преобразуване

 

на катедралата „Света София“ в джамия от турците“ (из изявление на Кипърската архиепископия). И в гръцките градове Сяр и Патра биха траурни камбани. Архиепископ Йероним Атински ще прочете акатиста „Закрилница“ вечерта в катедралата в Атина „в първия ден от откриването на „Света София“ като джамия, но и в деня на скръб и страдания за цялото православие, християнство и елинизъм“. Акатистът ще бъде прочетен и в други църкви в Гърция.

Зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас също изказа позиция.

 

"Като грък чувствам горчивина, чувствам възмущение

 

от това. Това е тежък ден и съм сигурен, че не съм единственият, който изпитва подобни емоции. Мисля, че Турция в определен момент трябва да реши какво трябва да бъде геополитическата й позиция, с кого иска да бъде заедно в бъдеще. Ако Турция иска да върви редом с Европейския съюз по отношение на европейските ценности, тогава това, което се случва в „Света София“ днес, е лоша отправна точка", каза той на пресконференция.

 

ПОЗИЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ

„За съжаление решението е взето и ще правим всичко възможно, включително в комитета на ЮНЕСКО, да се съхранят християнските символи. Знаете, че има наистина изключително красиви стенописи, и превръщането в джамия да не доведе до заличаване на тях“, заяви днес в Народното събрание вицепремиерът и външен министър на България Екатерина Захариева. Тя припомни, че Светият синод също е излязъл с позиция за запазване на досегашния статут на храма като музей и паметник на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Страната ни не искала да политизира въпроса, но следи ситуацията.

Още по темата