Медия без
политическа реклама

Хунтата в Нигер съобщи за френска атака

Превратаджиите в Ниамей създадоха погрешно впечатление, че войната в Африка вече е започнала

09 Авг. 2023Обновена
На 26 юли войници свалиха от власт демократично избрания президент на Нигер Мохамед Базум, заявявайки, че могат да свършат по-добра работа в защитата на нацията от неговия кабинет, който според тях е свързан с джихадистите.
На 26 юли войници свалиха от власт демократично избрания президент на Нигер Мохамед Базум, заявявайки, че могат да свършат по-добра работа в защитата на нацията от неговия кабинет, който според тях е свързан с джихадистите.

Зле формулирано изявление на превратаджиите в Нигер създаде погрешно впечатление, че войната в Африка вече е започнала. Нигерийски полковник съобщи по държавната телевизия, че френски транспортен самолет А400М е навлязъл във въздушното пространство на Нигер, което по-рано тази седмица бе закрито от бунтовниците. Полковникът съобщи и за нападение срещу военен пост в близост до границата с Буркина Фасо, където обаче няма войски на Петата република. Двете съобщения бяха тълкувани от някои медии като информация за френски удари по позициите на местната национална гвардия, но такива няма. 

Интервенция ЕКОВАС в Нигер може да доведе до война в цяла Африка, заяви съветник на отстранения президент Базум. 
Бившата управляваща партия на Нигер съобщи, че Базум е държан в нечовешки условия. Представители на Нигерийската партия за демокрация и социализъм - Тарая заявиха, че президентът и семейството му нямат електричество и течаща вода, лишени са и от достъп до храна и лекари. 

Бунтовниците твърдят, че Базум е "в добро здраве" и поддържа телефонна връзка с представители на други държави, но не му е позволено да напуска резиденцията. Появиха се и кадри, в които се вижда, че Базум е държан в президентския дворец и прави разходки в двора, придружен от войници. 

След две седмици на власт военната хунта в Нигер назначи правителство, а лидерите ѝ отхвърлят призивите за преговори. Според анализатори това е опит да укрепят властта си и да покажат, че са сериозни в управлението на страната в лицето на ескалираща регионална криза, пише ''Асошиейтед прес''.

Хунтата назначи нов министър-председател и направи редица други промени в кабинета. Лидерите ѝ също така отказаха да допуснат посреднически екипи на ООН и Африканския съюз и западноафриканския регионален блок (ECOWAS).

„Създаването на правителство е важно и сигнализира на населението, че има готов план с подкрепата на цялото правителство“, каза Анелиз Бърнард, бивш служител на Държавния департамент на САЩ, специалист по въпросите на Африка.

В понеделник хунтата заяви, че икономистът Али Махаман Ламин Зейне ще бъде министър-председател на страната. Зейне е бивш министър на икономиката и финансите, който напусна поста, след като правителството му беше свалено от предишен военен преврат през 2010 г. По-късно работи в Африканската банка за развитие.

На 26 юли войници свалиха от власт демократично избрания президент на Нигер Мохамед Базум, заявявайки, че могат да свършат по-добра работа в защитата на нацията от неговия кабинет, който според тях е свързан с джихадистите. Повечето анализатори обаче твърдят, че разумът няма тежест в тази ситуация и че превратът е резултат от борба за власт между президента Базум и началника на президентската гвардия генерал Абдурахман Чиани, който сега казва, че управлява страната.

Превратът идва като удар за много страни на Запада, които виждаха Нигер като един от последните демократични партньори в региона, с който биха могли да работят, за да отблъснат екстремистката заплаха. Партньорите на Нигер заплашиха да спрат стотици милиони долари военна помощ, ако страната не се върне към конституционно управление.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Нигер, преврат

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?