Военните, които завзеха властта в Нигер, възнамеряват да обвинят президента Мохамед Базум в държавна измяна. Той беше свален с военен преврат в края на юли. Съгласно наказателния кодекс на Нигер, ако бъде признат за виновен, Базум може да получи смъртно наказание, предава АП.
Полковник Амаду Абдраман заяви по националната телевизия, че са събрани доказателства, които ще бъдат използвани за "преследване на сваления президент и неговите местни и чуждестранни съучастници пред компетентните национални и международни органи за държавна измяна и подкопаване на вътрешната и външната сигурност на Нигер", предаде АФП.
След преврата Базум е задържан в жилището си заедно със съпругата и сина си. Военните твърдят, че не са завзели резиденцията и че държавният глава може да общува свободно с външния свят. Според тях Базум е посещаван редовно от своя лекар. Според Абдраман не са открити здравословни проблеми.
Полковникът критикува и санкциите на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS). Според него хората са страдали много от това, тъй като са били лишени от лекарства, храна и електричество.
Военният преврат в Нигер беше извършен през нощта на 27 юли, припомня БГНЕС. Хора, близки до президента, както и хора от неговата управляваща партия, казват, че електричеството и водата на семейството са спрени и храната им свършва. Хунтата отхвърли тези твърдения в неделя вечерта и обвини западноафрикански политици и международните партньори на страната, че подхранват кампания за дезинформация.
Международният натиск върху хунтата расте да освободи и възстанови Базум. Веднага след преврата ECOWAS даде на режима седем дни да го върне на власт и заплаши с военна сила, ако това не се случи, но този краен срок дойде и си отиде без никакви действия от двете страни.