Медия без
политическа реклама

Дания е готова да си сътрудничи с Тръмп за Гренландия

Канада реагира остро срещу евентуалното ѝ сливане със САЩ

08 Яну. 2025Обновена
Ларс Льоке Расмусен, външен министър на Дания
EPA/BGNES
Ларс Льоке Расмусен, външен министър на Дания

"Дания е отворена за диалог и е готова да си сътрудничи със САЩ", след като избраният за американски президент Доналд Тръмп изрази желанието си да анексира Гренландия, заяви днес датският външен министър Ларс Льоке Расмусен, цитиран от Франс прес, предаде БТА. 

Кралство Дания, което включва континенталната част на страната, Гренландия и Фарьорските острови, е „отворено за диалог с американците за това как можем да си сътрудничим, може би дори по-тясно, отколкото вече си сътрудничим“, каза пред журналисти Расмусен.

"Гренландия може да стане независима, ако жителите ѝ пожелаят, но е малко вероятно да се превърне в щат на САЩ", посочи още датският външен министър, след като Тръмп отказа да изключи възможността за прилагане на военна или икономическа принуда, за да поеме контрола над арктическия остров, посочва Ройтерс.

Същевременно премиерът на Гренландия Муте Егеде разговаря днес с датския крал Фредерик Десети в Копенхаген, ден след като коментарите на Тръмп за съдбата на богатия на полезни изкопаеми и стратегически важен остров, който сега е под датско управление, се превърнаха в основна тема в световния печат. Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, заяви вчера, че не изключва възможността да приложи военна или икономическа принуда, за да направи Гренландия част от САЩ. В същия ден най-големият син на Тръмп - Доналд Тръмп-младши, направи частно посещение в Гренландия.

Арктическият остров е част от НАТО чрез членството на Дания в пакта, има стратегическо значение за американската армия и за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткия път от Европа до Северна Америка минава през арктическия остров.

Но Канада продължи да реагира остро на изказванията на новоизбрания президент Доналд Тръмп за евентуалното й сливане със САЩ. "Няма никакъв шанс Канада да се слее със Съединените щати", заяви премиерът на страната Джъстин Трюдо, който преди дни заяви, че ще подаде оставка.

С протест излезе и канадският министър на външните работи Мелани Жоли, смятана за един от потенциалните наследници на Трюдо. "Отава никога няма да отстъпи на фона на заплахите, отправени от избрания за американски президент Доналд Тръмп", заяви тя. 

Повод за реакцията й бяха коментарите на Тръмп за възможно използване на икономическа сила срещу Канада. В пространната си изява пред медиите бъдещият държавен глава на САЩ предупреди за пореден път за налагане на допълнителни мита, както на северните си съседи, така и Мексико. "Коментарите на новоизбрания президент Тръмп показват пълна липса на разбиране за това какво прави Канада силна страна...Ние никога няма да отстъпим пред лицето на заплахи", написа Жоли в публикация в социалната мрежа X.

Тръмп и преди е казвал, че ще наложи 25-процентни мита върху канадските стоки, щом поеме поста на американски президент. Това може да е сериозен удар за икономиката на Канада, защото 75% от нейния износ е за Съединените щати. Канадските власти се подготвят за ответни мерки, ако се стигне до търговска война, посочва Франс прес, цитирана от БНР. Тръмп обясни, че и в момента САЩ плащат за сигурността на Канада. 

На журналистически въпрос дали може да гарантира, че няма да предприеме военна намеса в Панамския канал и Гренландия новоизбраният президент Тръмп не отхвърли тази възможност. "Мога да кажа сам едно: нужна ни е икономическа сигурност. Не мога да поема такава отговорност (да не предприема военни действия). Може и да се наложи да направим нещо", каза Тръмп, цитиран от Би Би Си.

 "Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане и е част от нашата история на борба и е необратимо завоевание. Мисията на нашия канал е да служи на човечеството и неговата търговия. Това е една от ценностите, които панамците предлагат на света, давайки гаранция на международната общност, че няма да участват, нито ще бъдат активна част от какъвто и да е конфликт. Единствените ръце, които контролират канала, са панамски и това ще продължи да бъде така", заяви от своя страна министърът на външните работи на Панама Хавиер Мартинес-Ача. 

"Не може да става и дума" Европейският съюз да позволи на други страни "да посягат на суверенните му граници", заяви по-рано днес  френският външен министър Жан-Ноел Баро в отговор на намерението на Доналд Тръмп да анексира Гренландия, предадоха Франс прес и БТА.

Гренландия е автономна територия в рамките на Дания и е "територия на Европейския съюз", подчерта Баро. "Не може да става и дума ЕС да позволи на други страни, които и да са те, да посягат на неговите суверенни граници", добави той пред радио "Франс ентер".

Париж призова ЕК да защитава страните членки на съюза "с най-голяма твърдост" срещу външни намеси в европейския обществен дебат, включително като тези на собственика на "Екс" Илон Мъск, отбелязва АФП.

"Или ЕК прилага най-строго законите, които сме приели, за да защитим нашето публично пространство, или не го прави и ще трябва да се съгласи да даде на страните членки на ЕС правото да правят това" сами, отбеляза Баро пред радиото.

Баро заяви, че не вярва САЩ да посегнат на огромния по територия остров в Арктика, който е бил част от Дания в продължение на повече от 600 години.

"Ако ме питате дали мисля, че САЩ ще извършат нашествие в Гренландия, моят отговор е "не". Но дали сме навлезли в период, когато оцеляват най-приспособените? Тогава моят отговор е "да", каза той.

ЕС не бива да допуска да бъде сплашван или да се тревожи прекалено, но трябва да се събуди и да укрепи силите си, подчерта Баро.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата