Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп поиска от Върховния съд да спре влизането в сила на закона, който ще забрани популярното социално приложение "ТикТок" на територията на страната, съобщиха световните агенции.
Мотивът на Тръмп да поиска отсрочка на забраната на дейността на "ТикТок" е желанието му неговата администрация да потърси политическо решение на проблема, след като той встъпи в длъжност. В искането си до магистратите Доналд Тръмп отбелязва, че притежава "перфектния опит в сключването на сделки, мандат от хората и политическата воля да преговаря за решение за спасяване на платформата, като същевременно бъде намерен отговор на опасенията за националната сигурност, изразени от правителството".
"Делото задава безпрецедентно и сложно противоречие между правото на свобода на словото, от една страна, и външната политика и съображенията, свързани с националната сигурност, от друга", се казва в искането на бъдещия лидер на САЩ до съда. "Подобно отлагане ще даде изключително важната възможност на президента Тръмп за намиране на политическо решение, което може да премахне необходимостта съдът да се произнася по толкова значими от конституционна гледна точка въпроси." В писмото изрично се подчертава, че републиканецът не взема никаква страна по делото. Преди това ръководството на "ТикТок" също реши да поиска от Върховния съд да отложи действието на закона, според който социалната мрежа може да бъде забранена в САЩ. Тръмп е казвал, че има "топло отношение" към тази социална мрежа, тъй като гласовете на потребителите ѝ сред младите американци му помогнаха да спечели президентските избори през ноември.
"ТикТок" настоява, че правосъдното ведомство преувеличава връзките на платформата с Китай, и добавя, че софтуерът ѝ за препоръчване на съдържание и събираните от нея данни за потребителите се съхраняват на облачни сървъри в САЩ, а решенията, засягащи американските ползватели на социалната мрежа, също се вземат на територията на САЩ.
Администрацията на настоящия президент Джо Байдън предупреди, че чрез "ТикТок" Китай може да събира данни за американски граждани или да манипулира съдържанието му, за да оформя общественото мнение в САЩ.
По-рано през годината Конгресът прие законодателство, което би забранило дейността на приложението на територията на САЩ, освен ако компанията-собственик "Байт денс" не се откаже от собствеността си и не го продаде на американска компания. Байдън подписа закона, който, ако не бъде стопиран от върховните магистрати, ще сложи край на "ТикТок" в САЩ на 19 януари - ден преди встъпването на Тръмп в длъжност.