Медия без
политическа реклама

Китай отбива Камбоджа от Виетнам чрез отклоняване на трафика по Меконг

Плавателен канал ще води от Пномпен към Сиамския залив

05 Авг. 2024
За тържественото откриване на строителството на канала правителството строи хора и багери
ЕПА/БГНЕС
За тържественото откриване на строителството на канала правителството строи хора и багери

Камбоджа пристъпи днес към строителството на финансиран от Китай плавателен канал между река Меконг и Сиамския залив, чрез който водният трафик на държавата ще мине покрай Виетнам, предадоха световните агенции. Досега Меконг служеше за връзка с виетнамските пристанища на Южнокитайско море. Отклоняването на трафика създава опасения в Ханой, че Камбоджа отново се обвързва с Китай, каквато политика имаше през втората половина на 70-те години на ХХ в., когато на власт бяха червените кхмери.

Правителството избра за церемонията днешния ден, който е и рожден ден на бившия премиер Хун Сен и баща на наследилия го на поста Хун Манет. Понеделник бе обявен за почивен ден, за да могат камбоджанците да участват в "празника по радостен, многолюден и горд начин". Хун Сен игра възлова роля през 1979 г. за сваляне с помощта на виетнамската армия на кървавия режим на червените кхмери. Днес обаче той се стреми към приятелство с Китай, без да се отрича официално от "братската дружба" с Виетнам. Заместник министър-председателят Сун Чантол потвърди, че китайският държавен строителен гигант China Road and Bridge Corporation е получил договора за изграждане на канала.

При откриването Хун Манет определи като "историческа" първата копка на 180-километровия канал (110 м широк и 5,4 м дълбок), като заяви, че той ще даде на страната "нос, през който да диша". "Трябва да построим този канал на всяка цена", каза той.

Каналът Фунан Техо започва югоизточно от столицата Пном Пен и съществуват опасения за въздействието му върху околната среда, защото ще излива канални води пряко в иначе чистия Сиамски залив, където се намира единственото дълбоководно пристанище на страната в град Сиануквил. В момента делтата на река Меконг в Южен Виетнам играе ролята на филтър преди водите на голямата международна река да се влеят в океана. Тя осигурява една четвърт от улова на сладководна риба в света.

Каналът трябва да бъде завършен през 2028 г. Той е замислен от бившия министър-председател Хун Сен и се разглежда като национален  проект за мобилизация на силите в подкрепа за неговия син и наследник. Министър-председателят Хун Манет пое поста в края на 38-годишното управление на баща си миналата година.

Водният път ще намали сегашната зависимост на Камоджа от виетнамските пристанища. Но заедно с това ще постави страната в по-голяма зависимост от Китай. Тревогата се е разраснала до такава степен, че някои се притесняват, че каналът може да бъде използван от китайски военни кораби. Съюзникът на Пекин Камбоджа проведе най-големите си съвместни военни учения с Китай през май. През декември два китайски военни кораба направиха първото си посещение във военноморската база Реам в Камбоджа, което предизвика опасения за по-голямо китайско влияние в Сиамския залив. Камбоджа многократно е отричала, че базата е предназначена за използване от която и да е чужда сила.

Правителството твърди, че каналът ще предложи алтернатива на транзита през Виетнам и ще намали зависимостта от виетнамските пристанища, като ще генерира икономическа активност на стойност 21-30% повече от разходите за него. Той ще създаде десетки хиляди работни места в страната, която е сред най-бедните в Югоизточна Азия.

Китай е най-щедрият благодетел на Камбоджа, който има силно влияние върху неговата икономика. Китайското присъствие се вижда от многобройните финансирани от Китай проекти, хотели и казина, които са осеяли камбоджанския пейзаж. Китайските държавни банки финансират летища, пътища и друга инфраструктура, изградена с китайски заеми. Близо 40 % от външния дълг на Камбоджа в размер на над 11 милиарда долара се дължат на Китай.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Камбоджа

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?