Един човек загина по време на антиправителствените протести, които избухнаха във Венецуела, след като опозицията и международната общност заявиха, че президентските избори са били манипулирани от режима на Николас Мадуро. Това предаде БГНЕС, като цитира АФП.
Алфредо Ромеро, ръководител на правозащитната организация Foro Penal, специализирана в проблемите на политическите затворници, заяви, че един човек е загинал в северозападния щат Яракуй, а още 46 души са били арестувани по време на следизборните демонстрации.
На 29 юли в столицата Каракас хиляди излязоха по улиците, скандирайки: "Свобода, свобода!" и "Това правителство ще падне!". Някои късаха плакати на Мадуро от уличните стълбове и да ги палеха. Мнозина удряха с тенджери и тигани - традиционна форма на протест в Латинска Америка. Членове на националната гвардия използваха сълзотворен газ срещу протестиращите, някои от които носеха мотоциклетни каски и бандани, вързани на лицата им за защита. Някои демонстранти отговориха, като хвърляха камъни по силите за сигурност. Повече от 20 военни са ранени в резултат на размириците, съобщи министърът на отбраната на южноамериканската страна Владимир Падрино Лопес.
Estos son los símbolos de cuando caen las dictaduras. Ayer Venezuela ganó y hoy se comenzó a cobrar. Hasta el final!! pic.twitter.com/Wc080rH538
— Leopoldo López (@leopoldolopez) 30 юли 2024 г.
A estas horas de la noche, los manifestantes pasean por los barrios populares de Venezuela con la cabeza de la estatua de Chávez. Todo el barrio festeja.
— Agustín Antonetti (@agusantonetti) 30 юли 2024 г.
Ni en la peor de sus pesadillas el chavismo soñó con un final así. Esto es hermoso, es cine. pic.twitter.com/7Wqu2Vu4zx
По-рано 61-годишният Мадуро присъства на заседание, на което Националният избирателен съвет (НИС) удостовери преизбирането му за трети 6-годишен мандат от 2025 до 2031 г.
По време на церемонията той отхвърли международните критики и съмнения относно резултата. Президентът заяви, че Венецуела е била обект на опит за "държавен преврат" с "фашистки и контрареволюционен" характер.
Главният прокурор Тарек Уилям Сааб свърза лидера на опозицията Мария Корина Мачадо с предполагаема хакерска "атака" с цел "фалшифициране" на резултатите.
Изборите се проведоха на 28 юли на фона на широко разпространени опасения от измами и кампания, белязана от обвинения в политическо сплашване.
Проучванията на общественото мнение прогнозираха категорична победа на опозицията, въпреки че институциите, лоялни към режима, забраниха на популярната Мачадо да участва.
Гонсалес Урутия замени Мачадо в листата, след като властите, верни на Мадуро, я изключиха от надпреварата.
Мачадо, която проведе широка кампания в полза на своя пълномощник, призова избирателите да бдят в избирателните си секции в "решителните часове" на преброяването на гласовете на фона на широко разпространените опасения от измами.
В ранните часове на понеделник НИС съобщи, че Мадуро е спечелил 51,2% от подадените гласове срещу 44,2% за пълномощника на Мачадо - Едмундо Гонсалес Урутия.
Опозицията се оплака от резултата, твърдейки, че е спечелила поне две трети от гласовете.
Резултатът предизвика загриженост за нередности от страна на ООН, САЩ, ЕС и няколко държави от Латинска Америка, въпреки че много от съюзниците на Венецуела поздравиха Мадуро. Руският президент Владимир Путин също му честити победата.
От 2013 г. насам Мадуро е начело на някога богатата петролна държава, чийто БВП спадна с 80% за десетилетие, което принуди над 7 млн. от 30-те млн. граждани да емигрират.
Той е обвиняван, че вкарва критиците си в затвора и тормози опозицията в атмосфера на нарастващ авторитаризъм.
Преди това Мадуро предупреди за "кървава баня", ако загуби.