Медия без
политическа реклама

Мицотакис: Заплатите в Гърция не са по-ниски от българските

Коментарът идва след публикации, че доходите в страната са паднали под тези в съседката

29 Авг. 2024
Кириакос Мицотакис
ЕПА/БГНЕС
Кириакос Мицотакис

Разпространяваната през последните дни от медии и анализатори в Гърция информация, че страната вече е по-зле като доходи дори и от България, е мит.

Това каза по време правителственото заседание гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и сравни минималната работна заплата в България и Гърция. "Основната цел на правителството, както и най-добър отговор на скъпотията, е постоянното увеличаване на доходите на гърците. Това и продължава да прави правителството и ще имам възможност да кажа повече за всичко това при откриването на Панаира в Солун на 7 септември", подчерта министър-председателят и добави: "За да можем, разбира се, за да отговорим на някои от митовете, които се разпространяват и които представят Гърция като по-лоша от България".

"Напомням ви, че България е с минимална работна заплата от 477 евро (в момента е 933 лв., бел. ред.), докато в Гърция тя е 830 евро. Гърция, която е на второ място по ръст на БВП на глава от населението и страна, в която индексът на потреблението, който може би е най-показателен, защото включва всички разходи на домакинствата, непрекъснато се подобрява", заяви Мицотакис, цитиран от БНР.

Поводът за коментара на гръцкия премиер Мицотакис бяха публикации в гръцката преса, получили широк отзвук в социалните мрежи, които бяха озаглавени "Как гръцките работници станаха най-бедните в Европа, дори в сравнение с България?“.

Публикациите се позоваваха на последното издание на гръцкия Център за планиране и икономически изследвания (KEPE), подписано от анализатора Власис Мисос. Според него "Гърция вече се нарежда на последно място по отношение на средната заплата за начислен работен час, изчислена по обща покупателна способност, като гръцките работници са по-бедни от българите".

"Гърция досега изоставаше от държавите от бившия Източен блок по отношение на покупателната способност, но единственото "утешение" бе, че България доскоро бе с една стъпка под гърците, но това вече не е така", се казва в анализа в специализиранато икономическо издание "Нафтемборики". 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Гърция, заплати

Още по темата