Медия без
политическа реклама

Милиардери, близки на Путин, са акционери в X на Мъск

25 Авг. 2024

Илон Мъск предостави списъка на акционерите в X Holding Corp, които са помогнали на милиардера да купи "Туитър". Освен ислямисти и лобито на Тръмп прави впечатление наличието на руски олигарси. Това са Пьотр Авен и Вадим Мошкович, което според потребители в X обяснява любовта на Мъск към Русия и включването на филтри, които отстраняват антируски публикации. Пьотр Авен е руски милиардер, основател на "Алфа груп", един от спонсорите на Путин. Той е максимално контролиран от Кремъл. През 2018 г. заедно с колегата си Фридман отиде във Вашингтон, за да лобира от името на руското правителство за премахването на международните санкции срещу Русия. Авен е сред най-старите приятели на Путин. Ако не е била намесата на Пьотр, Путин щеше да е в затвора, а Авен щеше да е президент. Авен прикрима Путин през 1992 г., когато организира незаконна търговия с експортни лицензи. С извънредна скорост Пьотр, когато е министър на Министерството на външната търговия, урежда правото на Путин на външнотърговска дейност и така го спасява от затвора. Авен е и на срещата с Путин на 24 февруари 2022 г., когато Русия нападна Украйна. Не изразява никакъв протест от началото на т.нар. Специална военна операция и поддържа Путин. Заедно с Фридман се опитва да премахне санкциите срещу себе си, но засега получава само откази. В покупката на "Туитър" участва с венчър фонда "8VC Opportunities Fund II, L.P.", в която работи синът му Денис. 

Вадим Мошкович е санкциониран руски аграрен милиардер, член на Съвета на федерацията на Федералното събания на Руската федерация. Т.е. с други думи той официално е част от най-близкия кръг на Путин. Мошкович владее най-големия в Русия холдинг "Русагро". И той е сред присъстващите на срещата с Путин на 24 февруари 2022 г, и също като Авен не се възмущава от нападението над Украйна. В покупката на "Туитър" участва с "8VC Opportunities Fund II, L.P.", където работи синът му Джек (Евгений). Интересна персона е и Ал-Уалид ибн Талал Ал Сауд, който както лично, така и чрез компанията си Kingdom Holding Company, фигурира в списъка на акционерите. Този човек има и инвестиционен бизнес в Русия и поддържа "Хамас" във войната против Израел. В руските си инвестиции той редовно сътрудници с "Роснефт", "Лукойл" и "Газпром". 

Потребители на X коментират, че знаейки тези обстоятелства, как може да има дискусия за ангажираността на Мъск. Всички се чудеха как падат акциите на "Туитър", рекламодателите развалят договори и никой нищо не прави. А това е пряка загуба на инвеститорите. Но не се отчиташе фактът, че на инвеститорите не е важна печалбата, нужна им е платформата, за да разпространяват своите наративи, например : поддържане на Путин и Русия, лобиране  за замразяване на войната с Украйна, сваляне на украинския дневен ред от основните новини, "справедливата дейност" на "Хамас" и пр. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата