В сряда вечерта американският президент Доналд Тръмп обяви в социалната си мрежа Truth social, че незабавно вдига митото за Китай до 125 %. Т.нар. реципрочни мита за останалите страни се отлагат с 90 дни, като през това време ще действа тарифа от 10%. Няколко часа по-късно от Белия дом уточниха, че митата на САЩ върху стоки, внасяни от Мексико и Канада, няма да бъдат засегнати от 90-дневната пауза и ще останат 25% върху стоките, които не са обхванати от търговския пакт USMCA.
"Въз основа на липсата на уважение, което Китай е показал към световните пазари, с настоящото повишавам тарифата, която Съединените американски щати налагат на Китай до 125%, като това влиза в сила незабавно. Надявам се, че в някакъв момент, вероятно в близко бъдеще, Китай ще осъзнае, че времето на експлоатация на САЩ и други държави вече не е устойчиво или приемливо. От друга страна, и въз основа на факта, че над 75 държави са се свързали с представители на Съединените щати, включително с Министерствата на търговията, финансите и търговския представител на САЩ, за да преговарят за решение на въпросите, свързани с търговията, търговски бариери, тарифи, манипулация на валутата и немонетарни тарифи, и че тези държави не са отговорили, по моя силна препоръка, по никакъв начин, форма или начин срещу Съединените щати, аз съм дал разрешение за 90-дневна пауза и значително намалена взаимна тарифа през този период, от 10%, която влиза в сила незабавно. Благодаря за вниманието!", написа Тръмп.
Уолстрийт реагира веднага и индексите скочиха с над 8 %. След това Тръмп съобщи, че само за половин час акциите са си върнали 4 трилиона долара.
На въпрос на репортер защо си е променил мнението, че няма да има пауза в тарифите, Тръмп отговори: “Трябва да имате гъвкавост. Мога да кажа, че тук има стена и аз ще мина през нея, а вие не можете да минете през стената. Понякога трябва да можете да минете под стената, покрай стената или над стената.”
Reporter: You said there would be no pause and now there’s a pause
— Acyn (@Acyn) 9 април 2025 г.
Trump: You have to have flexibility. I could say here’s a wall and I’m going to go through it and you can’t go through the wall. Sometimes you have to be able to go under the wall or around the wall or over the… pic.twitter.com/djTrxRp1Ik
В отговор на търговската война, която САЩ обявиха на 180 страни и по-специално на Китай, по-рано днес КНР съобщи, че от 10 април вдига митото за американски стоки на 84%, предаде Ройтерс. От днес влязоха в сила митата, обявени от президента Тръмп миналия вторник, които по-късно през деня бяха отложени с 90 дни. Миналия вторник митото за Китай беше 54 %, но тъй като Китай не започна преговори с Тръмп, както той очакваше, в понеделник обяви, че вдига митото с още 50% и така от днес трябваш да е 104%. От тази вечер то вече е 125%.
Преди обед фючърсите на фондовия пазар на Уолстрийт се сринаха, след като Китай обяви мита от 84% за американските стоки, а доходността на облигациите скочи на фона на опасенията относно финансовата и икономическата стабилност, предизвикана от тарифната война между двете водещи световни икономики.
По-рано днес ЕС съобщи, че може да въведе мита върху стоки за 21 милиарда евро от САЩ, предаде Блумбърг. Става дума за соя, мотоциклети, тютюн, птици, стомана, алуминий и портокалов сок, след като страните от блока без Унгария се съгласиха с мерките в сряда, съобщи Европейската комисия. Митата ще варират между 10 и 25%.
В отговор на митата на президента на САЩ Доналд Тръмп върху стоманата и алуминия, контрамерките на Европейския съюз ще се прилагат в три етапа. След като някои влязат в сила следващата седмица, други ще бъдат приложени от средата на май, а последният етап ще настъпи през декември.
Ответните мерки все още не отговарят на налагането от страна на Тръмп на 20% „взаимни“ мита върху целия износ от ЕС, които влязоха в сила в сряда, както и неговото последно 25% мито върху автомобилите.
Европейската комисия обмисля да предложи контрамерките си срещу тези мита още следващата седмица. „Това със сигурност ще бъде скоро. Очаквам, че това може да стане още следващата седмица“, каза говорителят по търговия Олоф Гил в вторник.
Тръмп настоява ЕС да намали търговския си излишък със САЩ, например чрез закупуване на нереалистични количества газ или понижаване на стандартите за безопасност на автомобилите.
Докато Европа наистина продава повече стоки на американците, САЩ от своя страна имат излишък, когато става въпрос за услуги. Общо търговските отношения на стойност 1,3 трилиона евро се различават само с около 50 милиарда евро. Президентът на Комисията Урсула фон дер Лайен тази седмица възобнови идеята за премахване на всички индустриални мита — в споразумение „нула за нула“ — на взаимна основа.
Снощи на събиране на средства за Републиканската партия Тръмп се похвали, че "много страни ми целуват задника само и само да преговарям с тях. Казват: Моля, моля, искаме да преговаряме".
🇺🇸TRUMP: THESE COUNTRIES ARE CALLING US UP, KISSING MY ASS
— NEXTA (@nexta_tv) 9 април 2025 г.
That's what Donald Trump said about the countries on which the US imposed tariffs.
💬"Please, sir, make a deal.
I'll do anything.
I'll do anything, sir". pic.twitter.com/RMWkDgS5eZ
Той обеща и да вдигне митата на внасяните фармацевтични продукти.
"Скоро ще обявим въвеждането на големи мита за фармацевтични препарати. Като го направим, производителите ще се втурнат към нашата страна, защото сме голям пазар", цитира Блумбърг Доналд Тръмп.
Той не уточнява размера на митото. По-рано неведнъж е казвал, че в страната не достигат местни фармацевтични продукти. Днес акциите на европейските фармапроизводители AstraZeneca Plc , Novo Nordisk A/S и Roche Holding AG паднаха до 7 % - минимума от 2 и половина години, но после се вдигнаха.
"Това е СТРАХОТЕН момент да преместите КОМПАНИЯТА си в Съединените американски щати, както Apple и толкова много други, както рекорден брой правят. НУЛЕВИ ТАРИФИ и почти незабавни електрически/енергийни връзки и подобрения. Без екологични забавяния. НЕ ЧАКАЙТЕ, НАПРАВЕТЕ ГО СЕГА", написа Тръмп в своята медийна платформа Truth Social.
Президентът на САЩ посочи по-рано този месец, че няколко големи компании, включително Apple Inc., Oracle Corporation, Nvidia Corporation, Meta Platforms Inc и Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd. (TSMC), са решили да инвестират в САЩ, въпреки че много от тях произвеждат продуктите си в Китай.
Анализаторите смятат, че iPhone, напълно произведен в Америке, ще поскъпне до $3500 вместо сегашните $1000. За да премести дори само 10% от доставките в САЩ, Apple трябва да вложи поне 30 млрд. долара и ще му коства поне 3 години.
Президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед, която увеличава три пъти тарифите за внос на малки пакети, изпратени от Китай - от 30 на 90 на сто, предаде Франс прес. Това действие засяга дейността на търговци на дребно като "Тему" (Temu) и "Шейн" (Shein), предаде БТА. Като част от увеличението на митата върху вноса на китайските стоки от вчера, президентът на САЩ повиши също и ставките върху вноса на пратки със стойност до 800 долара, които влизат в сила от 2 май.
Канада въведе 25 % мито за американските автомобили и резервни части, които не са включени в споразумението за свободна търговия (CUSMA).
Премиерът Марк Карни, заяви, че се вдига и митото на автомобилните резервни части, които не съответстват на CUSMA и не са произведени в Канада и Мексико. Според канадското правителство мерките засягат внос за 35.6 млрд. долара, което около 25 милиарда американски долара.
"Президентът Тръмп провокира тази търговска криза и Канада отговаря целенасочено и решително", каза Карни.
Така Канада отговоря на американското мито от 25% върху вноса на всички коли в САЩ.
"Майкрософт" отменя проект за 1 милиард долара за изграждане на 3 нови дейта центъра в Охайо – само 5 дни след новите мита на Тръмп. Област Ликинг, Охайо, ще загуби около 1000 работни места и 150 милиона долара годишен приход за местната икономика.
Очаквало се е да бъдат създадени 400–600 строителни работни места и 540 постоянни работни места при пълната експлоатация на трите нови дата центъра.
"Майкрософт" заяви, че е прекратила проекта за 1 милиард долара "след внимателно обмисляне" на промените в икономическите прогнози. Ако икономиката се подобри, компанията "ще продължи да оценява тези места" за бъдещи проекти. В същото време, "Майкрософт" ще запази земята и ще я използва за земеделие – без създаване на нови работни места.
Германският производител на двигатели Deutz ще приложи новите мита напълно за американските купувачи. Deutz произвежда двигатели за строителна и селскостопанска техника и очаква, че конкурентите й ще последват примера й. Това означава, че цените на техниката ще поскъпнат именно за американските строители и фермери.
Много икономисти предупредиха вече, че митата ще повишат инфлацията, тъй като ще действат като данък върху американските потребители. Но Тръмп не се вслуша.