Медия без
политическа реклама

Милиони рупии бяха открити в резиденцията на президента на Шри Ланка

10 Юли 2022Обновена
EPA/BGNES
Бунтовник се весели със "Спрайт" в двореца на президента

Протестиращите в Шри Ланка, които превзеха резиденцията на президента Готабая Раджапакса в събота, намериха там милиони ланкийски рупии. Това съобщи ланкийският вестник Daily Mirror, цитиран от световните агенции. Според изданието става въпрос "за голяма сума пари в президентското имение". В социалните мрежи се разпространява видео, на което протестиращите броят намерените пари, които след това са предадени на службите за сигурност.

 

 

Президентът на Шри Ланка Готабая Раджапакса, който вчера избяга от официалната си резиденция, за да се спаси от разгневена тълпа протестиращи, се съгласи да се оттегли от поста си следващата седмица, съобщи председателят на парламента Махинда Абейвардана.

"За да се осигури мирен преход, президентът заяви, че ще се оттегли на 13 юли", каза Абейвардана в изявление по телевизията, съобщи АФП. 

Шри Ланка, в която живеят 22 милиона души, е изправена пред най-тежката си икономическа криза от 70 години насам. Инфлацията достигна рекордните 54,6% през юни и се очаква да се повиши до 70%, което хвърли в крайна бедност голяма част от населението. По-рано днес протестиращи срещу президента и безпрецедентната икономическа криза в страната нахлуха в двореца на президента, къпаха се в личния му басейн, лежаха в покоите му, пробваха бельото му, след което влязоха в сблъсъци с полицията.

Президентът Готабая Раджапакса беше евакуиран. В опит да спре нахлуването в двореца, полицията стреля във въздуха, но така и не успя да спре гневната тълпа. По оценки на властите стотици хиляди души са протестирали по улиците на Коломбо.

По време на протестите има много ранени: 36 са обгазени, а други трима са уцелени със снаряди със сълзотворен газ и са настанени в болницата в Коломбо.

От месеци Шри Ланка страда от недостиг на храна и гориво, продължителни прекъсвания на тока и непрекъснато растяща инфлация, след като остана без чужда валута за внос на жизненоважни стоки. Правителството просрочи външния дълг от 51 милиарда долара и потърси помощ от Международния валутен фонд.

Премиерът на страната също подаде оставка и призова президента да го последва.

Още по темата