Екипът на Навални публикува видео как прибират бутилките с вода, оставени в хотела на опозиционния лидер в Томск след новината за отравянето му. Бутилките са занесени в Германия и в една от тях са открити следи от новичок.
Това съобщи в Туитър журналистът Леонид Рагозин.
Така вероятно ще отпадне подозрението, че се е отровил на летището, където рано сутринта на 20 август вместо закуска си е позволил само да изпие един чай.
Подробности ще разкрие тази вечер Георги Албуров в предаването "Русия на Бъдещето" по Ютюб канала "Навальный LIVE".
В социалната мрежа Инстаграм бе пуснат видеозапис, който показва кадри от първия оглед на хотелската стая след отравянето на Навални на 20 август. Тогава са иззети малки пластмасови бутилки с минерална вода (пълни и празни) и са изпратени за анализ в Германия, защото е имало подозрение, че Русия няма да извърши обективно разследване. Германска лаборатория е открила по една от тях следи от бойното отровно вещество.
Придружаващият разказ към видеото е следният: "Да се върнем в 20 август. Този ден част от нашия екип излетя за Москва, а част остана в Томск да довърши работата си над едно видео. По време на полета Алексей загубил съзнание и започнал да се задъхва. Почти веднага сътрудниците на ФБК (Фонда за борба с корупцията - бел. ред.), които останаха в Томск, разбраха за случилото се. В този момент бе направено единствено възможното нещо. Те повикаха адвокат, влязоха в стаята на хотела, откъдето си бе тръгнал Навални, и започнаха да набелязват, описват и опаковат каквото са намерили. Включително и бутилки с хотелска вода. Видеото показва как това е станало.
Нямаше никаква особена надежда за намиране на нещо подобно. Но тъй като ни бе абсолютно ясно, че Навални не е "леко заболял" и не се е "превъзбудил", бе решено да вземем всичко, което би могло поне хипотетично да свърши работа, и да го предадем на лекари в Германия. Достатъчно очевидно бе, че в Русия няма да има разследване. Така и стана: мина почти месец и Русия така и не призна отравянето на Алексей.
Две седмици по-късно имено в бутилка от томската хотелска стая немска лаборатория откри следи от новичок. А след това още три лаборатории, които изследваха проби от Алексей, потвърдиха, че Навални е отровен точно с това. Вече разбираме: това е станало още преди да напусне хотелската стая и да се отправи към летището."
Германия съобщи днес, че вече е предоставила пробите на Организацията за забрана на химическите оръжия, и ако Русия желае, може да се обърне към ОЗХО за повече информация. Москва обвини Берлин, че нарочно не й дава резултати от своите лабораторни изследвания, за да ги съпостави с руските, които отхвърлят хипотезата за отравяне с новичок. Освен това шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин увери, че Русия е унищожила преди години всичките си запаси от новичок, както предвижда международната забрана на химическите оръжия.
В понеделник германското правителство разпространи съобщение, че три независими лаборатории са потвърдили, че руският опозиционер е отровен с новичок. Правителството е предоставило резултатите на изследванията на Навални на шведска и френска лаборатория, които са потвърдили заключението на германската.
РЕЗОЛЮЦИЯ ЗА САНКЦИИ
В резолюция днес, приета с 532 гласа „за", 84 „против" и 72 гласа „въздържал се“, Европарламентът категорично осъди опита за убийство на видния руски опозиционен политик и активист в борбата срещу корупцията Алексей Навални с нервнопаралитично вещество.
В текста се отбелязва, че използваната отрова, принадлежаща на вещества от групата новичок, може да бъде разработена само в държавни военни лаборатории и не може да бъде придобита от частни лица. Това силно предполага, че руските органи са били в основата на нападението. Ако все пак някой друг бъде намерен за отговорен, това също би представлявало явно нарушение на международните правни ангажименти от страна на Русия, гласи текстът.
Евродепутатите подчертават, че опитът за убийство на Навални е част от системни усилия за заглушаване на дисидентските гласове в Русия, по-специално с цел оказване на влияние на местните и регионалните избори в Русия, които се проведоха в периода 11-13 септември. Този случай е само един от елементите на по-широка руска политика, съсредоточена върху репресивни вътрешни политики и агресивни действия в световен мащаб, отбелязва текстът.
Международно разследване и санкции от ЕС
В резолюцията се отправя искане за незабавно започване на международно разследване по случая "Навални" и предполагаемото нарушение на международните ангажименти на Русия в областта на химическите оръжия, като същевременно се настоява руските власти да сътрудничат изцяло на такова разследване и да се потърси отговорност от лицата, които стоят зад престъплението срещу Алексей Навални.
Резолюцията също така призовава държавите членки на ЕС да заемат активна позиция по въпроса, като например бързо въведат амбициозни ограничителни мерки на ЕС по отношение на Русия и укрепят вече съществуващите санкции. В текста се призовава за въвеждане на механизми за налагане на санкции, които да позволят изземането и замразяването на европейските активи на корумпирани лица в съответствие със заключенията на фондацията на Алексей Навални за борба с корупцията.
Резолюцията има препоръчителна сила.