Медия без
политическа реклама

Общото събрание на ООН призна Държавата Палестина

Испания, Ирландия, Словения и Малта ще я признаят на 21 май

10 Май 2024Обновена
Гербът на Палестина
Гербът на Палестина

Общото събрание на ООН гласува в подкрепа и призна палестинците за отговарящи на условията за бъдещо пълноправно членство в световната организация, като препоръча на Съвета за сигурност да "преразгледа въпроса положително", предадоха Ройтерс и БТА. 

Агенцията отбелязва, че гласуването в 193-членното Общо събрание се е превърнало в глобално допитване относно подкрепата за палестинска кандидатура за пълноправен член на ООН - стъпка, която на практика ще признае създаването на Държавата Палестина - след като САЩ наложиха вето в Съвета за сигурност миналия месец.

Общото събрание на ООН прие резолюцията със 143 гласа "за" и 9 гласа "против", между които САЩ и Израел, а 25 държави членки се въздържаха. Тя не дава на палестинците пълноправно членство в ООН, а просто им признава правото да се присъединят към организацията.

Резолюцията на Общото събрание "определя, че Държавата Палестина ... следва да бъде приета за член" и "препоръчва на Съвета за сигурност да преразгледа въпроса положително".

Израелският министър на външните работи Израел Кац нарече решението на Общото събрание да повиши статута на палестинците в ООН "награда за "Хамас", съобщи Ройтерс, като се позова на изявление на ведомството.

Испания, Ирландия и други страни членки на Европейския съюз планират на 21 май да признаят Палестина за независима държава, съобщи върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс. 

Борел каза това снощи преди очакваното днес гласуване в ООН по палестинската кандидатура за пълноправно членство в световната организация.

Испанският премиер Педро Санчес заяви през март, че страната му, Ирландия, Словения и Малта са се разбрали да предприемат първите стъпки по признаването на палестинска държава, като се аргументира, че решението на израелско-палестинския конфликт с две държави е необходимо, за да бъде постигнат траен мир.

Попитан от испанската радиостанция РНЕ дали 21 май ще бъде датата, когато Испания, Ирландия и други страни членки от ЕС ще признаят Палестина за държава, Борел потвърди, споменавайки и Словения. Той допълни, че те ще бъдат последвани от Белгия и други страни членки.

По-рано испанският външен министър Хосе Мануел Албарес заяви, че решението за признание е взето, но не спомена конкретна дата.

Девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз признават Държавата Палестина. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.

Международните призиви за прекратяване на огъня и за окончателно решаване на израелско-палестинския конфликт се засилиха паралелно с увеличаването на броя на убитите при израелската военна операция в ивицата Газа, целяща разгромяването на „Хамас“ след смъртоносното нападение на групировката в Южен Израел на 7 октомври.

Израел заяви, че плановете за признаване на палестинска държава са „награда за тероризма“, което ще намали шансовете за дипломатическо решение на конфликта в Газа

От 1988 г. насам 139 от 193 страни членки на ООН са признали палестинската държавност.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата