Медия без
политическа реклама

Републиканци искат да извадят САЩ от ООН

21 Февр. 2025
Pixabay

Законодатели от Републиканската партия инициираха процедура по изтегляне на САЩ от Организацията на обединените нации, на фона на загриженост, че международната хуманитарна и правозащитна организация не промотира американските интереси и не съвпада с "Америка на първо място" на президента Доналд Тръмп.

Сенаторът Майк Лий от Юта представи в четвъртък законопроект, наречен "Закон за пълно изключване от провала на Обединените нации", който ще прекрати членството на САЩ в ООН и нейните свързани организации, както и финансирането им. Сенаторката Марша Блекбърн от Тенеси е съвносител на мерките в горната камара. Представителят Чип Рой от Тексас пък е готов да представи мярката в Камарата на представителите днес, твърдейки, че ООН и нейните органи не защищават интересите на американците.

"Организацията на обединените нации е деградирала до платформа за тирани и място за атака срещу Америка и нейните съюзници," каза Лий в изявление пред Fox News Digital. "Трябва да спрем да плащаме за това. Докато президент Тръмп революционизира външната ни политика, поставяйки Америка на първо място, трябва да се оттеглим от тази фалшива организация и да приоритизираме истинските алианси, които поддържат страната ни безопасна и просперираща", каза той.

САЩ предоставят повече финансиране от всяка друга страна на ООН, дарявайки над 18 милиарда долара през 2022 г., според американският аналитичен център за външна политика "Съвет за външни отношения". Това съставлява приблизително една трета от общия колективен бюджет на ООН.

"Организацията на обединените нации се е наслаждавала на американските данъчни пари, докато често подкопава нашите интереси, атакува нашите съюзници и укрепва нашите противници," каза Рой пред Fox News Digital.

"Какво е постигнала ООН?" попита той. "Въпреки всички пари и внимание, тази корумпирана глобалистка организация вече десетилетия не успява да предотврати войни, геноциди, нарушения на правата на човека и дори пандемии." Рой посочи групи на ООН като Агенцията на ООН за помощ на палестинските бежанци (UNRWA), която помага на палестинските бежанци и техните потомци. "Няма да приемем продължаващата враждебност на ООН към нашия съюзник Израел," написаха законодателите.

"Няма разумна страна, която да търпи това," каза Рой в своето изявление.

Републиканските представители Майк Роджърс от Алабама, Ели Крейн от Аризона, Диана Хершбъргър от Тенеси, Ана Полина Луна от Флорида, Харриет Хагеман от Уайоминг, Джош Бретчин от Оклахома, Томас Маси от Кентъки и Марджори Тейлър Грийн от Джорджия са инициатори на законопроекта.

Законопроектът също така уточнява, че САЩ не могат да участват в мирни преговори с ООН и забранява на изпълнителната власт да встъпва в каквито и да било споразумения за членство с ООН или нейните дъщерни организации без одобрение от Сената.

Американците са разделени в мненията си за ООН. Например, повече от 70% от демократите и независимите с либерални нагласи съобщават, че имат положителна представа за ООН, в сравнение с 34% от републиканците и републикански настроените независими, според проучване на Pew Research Center, публикувано през април 2024 г.

Тръмп се опитваше да съкрати или намали финансирането за групи на ООН по време на първия си мандат и е прави същото и през втория. Той подписа изпълнителна заповед през февруари, с която изтегли САЩ от Съвета по правата на човека на ООН и прекрати финансирането за UNRWA.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ООН

Още по темата