Общото събрание на ООН прие резолюция за прекратяване на участието на Русия в Съвета за правата на човека. 93 делегации гласуваха в подкрепа на резолюцията, 24 бяха против, а 58 се въздържаха.
Документът изискваше две трети от гласовете, като въздържалите се не се вземаха предвид. Така общо 117 делегации гласуваха "за" или "против". С 93 гласа, които бяха повече от две трети от този брой, резолюцията беше приета.
С приемането на резолюцията Русия ще запази мястото си в Съвета по правата на човека на ООН, но ще загуби правото си на гласуване и изказване. Решението за временно прекратяване на членството на Русия ще се прилага само за настоящата ротация, т.е. до изтичането на настоящия мандат на Русия в Съвета през 2023 г. След това Руската федерация ще може отново да кандидатства за членство.
БГНЕС припомня, че по-рано Русия, Казахстан, Венецуела, Северна Корея, Иран, Сирия, Куба и Китай заявиха пред Общото събрание на ООН, че ще гласуват против прекратяването на участието на Русия в Съвета на ООН за правата на човека .
Дипломатите от тези страни призоваха и други държави да не подкрепят проекта. Представителят на Куба заяви, че подобни неприятелски практики са били използвани срещу Русия, но в бъдеще могат да бъдат използвани срещу всяка друга държава. Представителят на Казахстан призова днешната резолюция да бъде разгледана едва след като съответните международни механизми проведат цялостно разследване на нарушенията на правата на човека в Украйна.
Приемането на резолюция на Общото събрание на ООН за спиране на участието на Русия в Съвета по правата на човека на ООН ще създаде опасен прецедент и Китай ще гласува против нея, заяви постоянният представител на Китай в ООН Чжан Дзюн на извънредната специална сесия на Общото събрание.
Страните от Г-7 поискаха в обща декларация Русия да бъде изключена от Съвета на ООН по правата на човека, съобщи Франс прес, цитирана от БТА. "Убедени сме, че е дошъл моментът да бъде прекратено членството на Русия в Съвета за правата на човека", заявиха външните министри на седемте най-развити индустриални страни. Съвместната декларация посочва, че "кланетата в град Буча и други украински градове ще бъдат включени в списъка със зверства и тежки нарушения на международното право, извършени от агресора на украинска земя". В понеделник САЩ и Великобритания поискаха изключването на Русия от международната институция в отговор на "снимките от Буча".
Кадрите на "цивилни жертви, жертви на изтезания и очевидни екзекуции, както и съобщенията за сексуално насилие и разрушаване на гражданска инфраструктура, показват истинското лице на бруталната агресивна война на Русия срещу Украйна и нейния народ", добавят министрите от Г-7.
На 16 март Русия бе изгонена и от главната европейска организация за защита на човешките права - Съвета на Европа.