Медия без
политическа реклама

Полша отхвърля сделка „пари срещу върховенство на закона“

21 Февр. 2022
Ако Полша откаже да се съобрази с решението на Съда на ЕС, ще си навлече не само спиране на еврофондовете, но и нови финансови санкции.

"Полша не може да предаде властта върху съдебната си система на Европейския съюз в замяна на парите, които трябва да получи по силата на договорите и членството си в ЕС“, каза полският министър на правосъдието Збигнев Жобро, цитиран от брюкселското издание EURACTIV.bg

Суверенитетът на Полша е застрашен от механизма на Европейския съюз за условност, който обвързва изплащането на средства от блока с върховенството на закона, смята министърът.

Партията „Солидарна Полша“, която  е коалиционен партньор на управляващата партия „Право и справедливост“, ще предложи три инициативи. Първата  отхвърля решението на Съда на ЕС от миналата седмица, в което се посочва, че механизмът за условност е законен съгласно правото на ЕС, което проправя пътя на Европейската комисия да спре средствата за Полша заради опасения за независимостта на съдебната система.

„Полша не може да предаде властта си върху съдебната си система на Европейския съюз в замяна на парите, които трябва да получи по силата на договорите и членството си в блока“, аргументира се той.

Жобро също така настоя за отхвърляне на климатичния пакет „Подготвени за 55“ като „огромно финансово бреме“ за полския народ, който, по думите му, не се е  присъединил към ЕС, за да „изпълнява фанатични цели, които ще доведат до влошаване живота му и подкопаването на полската икономика“.

Последното предложение се отнася до проект за изменение и допълнение на закона за Върховния съд. Президентът Анджей Дуда представи свой собствен проект, който включва разпускането на Дисциплинарната камара, за която Съдът на ЕС по-рано постанови, че трябва да се закрие поради опасения, че служи  за наказване на съдии, които са критични към правителството.

„Министърът  е враждебно настроен към членството на Полша в ЕС. Той не се колебае да направи всичко по силите си, за да накара страната да излезе от блока, за разлика от премиера на „Право и справедливост“ Матеуш Моравецки, който иска да остане в блока и да го манипулира отвътре“, коментира пред EURACTIV Радослав Марковски от Варшавския университет.

Механизмът, който може да доведе до загуба на европейски средства от държави със системни проблеми с върховенството на закона, бе сериозно препятствие при договарянето на седемгодишния бюджет на блока от 1,8 трилиона евро в края на 2020 г.

Съгласно компромисът, който бе постигнат от европейските лидери след много преговори, Унгария и Полша свалиха ветото от одобрението на бюджета, при условие че Съдът на ЕС ще се произнесе дали механизмът е в нарушение на договорите на ЕС. Решението на съда бе в подкрепа на новата контролна система за върховенство на закона.

 

Още по темата