Медия без
политическа реклама

Президентът на Аржентина: Държавата не е решението, тя е проблемът

17 Яну. 2024
Реформите, които предприе Милей в Аржентина, засега срещат сериозен отпор.
EPA/BGNES
Реформите, които предприе Милей в Аржентина, засега срещат сериозен отпор.

Аржентинският президент Хавиер Милей прогнозира лошо бъдеще за Запада на Световния икономически форум в Давос.

"Западният свят е застрашен,защото тези, които трябва да защитават ценностите на Запада, са погълнати от онази визия за света, която неумолимо води към социализъм и бедност.

Капитализмът на свободното предприемачество - това е не само единствено възможната система, способна да сложи край на световната бедност, но е и единствената морално приемлива система за постигане на тази цел. 

Социалната справедливост е несправедлива, защото се основава на събиране на данъци. Колективизмът сковава предприемачите, готови да предлагат по-добри стоки за по-добра цена. 

Ние живеем в най-богатите и процъфтяващи времена, но това е справедливо само за свободните страни. Не бива да се забравя, че социализмът се провали във всички страни, където беше провъзгласен, и погуби милиони хора. А примери за "грешки на пазара" не съществуват. 

Аржентинците преминаха през всичко това, и днес ние сме тук, за да ви предупредим, че не е важно колко си богат и колко образовано е населението, ако атакувате капитализма и частната собственост, ще обеднеете. Държавата не е решението, държавата - това е проблемът."

Администрацията на новоизбрания президент, либертарианеца Хавиер Милей се бори с най-тежката икономическа криза от две десетилетия, включително инфлация, която се доближава до 200 на сто, недостиг на  резерви от чуждестранна валута и нарастваща бедност.

Аржентинското правосъдие отхвърли временно реформите в трудовото законодателство, включени в дерегулационния "мегауказ" на ултралибералния Милей, който претърпя първия си неуспех в началото на януари, предаде Франс прес. Президентът Милей, който положи клетва на 10 декември, обяви мегауказа, с който се определя рамката за мащабна дерегулация на икономиката, като се изменят или отменят повече от 300 нормативни акта, засягащи най-вече труда, контрола върху цените и наемите, приватизацията на публичните дружества, както и регулациите за износ и внос.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Хавиер Милей