В Черна гора, Босна и Херцеговина, големи части от Адриатическото крайбрежие на Хърватия, където температурата наближава 40 градуса, днес токът спря, съобщи "Ройтерс" с позоваване на черногорския оператор CEDIS и местните медии. Проблеми има и в няколко градове в Албания.
"Почти цялата територия на Черна гора остана без ток заради прекъсвания в системата", съобщи CEDIS във "Фейсбук".
Кореспондент на Ройтерс съобщи, че босненската столица Сараево, както и градовете Баня-Лука и Мостар са без ток. Медиите съобщават за липса на електричество и на други места в страната. В Сараево са спрели тролеите и трамваите. Светофарите не работят. Има хора заседнали в асансьори. Не работи и интернет.
Хърватската държавна тв съобщи за аналогичен проблем по Адриатическото крайбрежие в Хърватия. В морския град Сплит спря автомобилното движение, защото спряха светофарите. Из целия град се чуват сирени на линейки, съобщава "Ройтерс". Ток няма и в Омиш, Дубровник и др.
Албанската тв компания Top Channel съобщи, че много градове, включително Тирана, са без ток. Според телевизията причината е проблем в свързващата линия със съседна Черна гора.
Електрическата компания HEP съобщи, че токът спира заради "международни прекъсвания в системата".
Хърватският оператор на системата заедно с колеги от съседните страни анализира ситуацията.
CEDIS съобщи, че първото спиране започва от Черна гора, която разпределя електричество и за съседните страни. "Далмация данас" съобщава, че повредата в енергомрежата е станала при ремонт на автомагистрала, а черногорската "Победа" съобщава за взрив и пожар в подстанция. Албанският оператор казва, че причината за прекъсването е "високото потребление в екстремните температури, което е прекъснало електровръзките с Гърция". Хърватският министър на икономиката Анте Шушняр заяви, че е малковероятно да става дума за диверсия или хакерска атака.
Медиците са много притеснени заради спирането на климатиците и вентилаторите.
Електрооператорите на пострадалите страни заявила, че ще импортират ток от Гърция.