Турция е разположила 35 военнослужещи в Либия, но те няма да участват в никакви боеве, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от в. "Хюриет". "Войниците няма да се бият. Други войници, които ще бъдат разположени по-късно, също няма да влязат в никакъв бой", каза още той. Ердоган обясни, че войниците ще изпълняват задачи по обучение и координация за международно признатото правителство на националното съгласие (ПНС) в Триполи.
"След като първата група турски войски пристигна в столицата на страната, нашите сили вече ще могат да нанесат големи щети на Либийската национална армия (ЛНА), вярна на фелдмаршал Халифа Хафтар", каза командирът на тиловите сили за поддръжка на кампанията на ПНС „Вулканът на гнева“ Насер Амар пред новинарският портал AfrigateNews , цитиран от ТАСС и агенция "Фокус". Според него формациите на ПНС вече могат да свалят самолетите на Либийската национална армия (ЛНА), а техните ВВС ще могат да летят свободно в небето на Либия и да имат способността да нанасят удари в тила на противника, „чувствайки опора зад себе си“. Той обяви също, че по-рано бойни самолети, като част от кампанията „Вулканът на гнева“, са бомбардирали авиобаза Ел Ватия (на около 120 км югозападно от Триполи) при масивни нападения, причинявайки сериозни щети на инфраструктурата й, и възнамеряват да бомбардират и други бази на Хафтар, разположен на значително разстояние от столицата. „От днес няма да има никакви любезности“, обеща командирът.
Руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган призоваха към прекратяване на огъня враждуващите страни в Либия, предаде ynetnews. Това стана по време на срещата им в Истанбул. „Нашият президент Реджеп Ердоган и руският държавен глава Владимир Путин призоваха прекратяването на огъня да започне на 12 януари в полунощ", каза външният министър Мевлют Чавушоглу. До него беше и руският му колега Сергей Лавров.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Ден по-рано четири водещи европейски сили осъдиха участието на Турция в либийската криза след спешни преговори в Брюксел. В съвместно изявление външните министри на Великобритания, Франция, Германия и Италия призоваха за спиране на боевете и прекратяване на „продължаващата външна намеса“.
Дипломат №1 на ЕС Жозеп Борел отиде по-далеч и разкритикува Турция, назовавайки я по име, което вероятно ще обтегне и без това напрегнатите връзки с Анкара, която обяви в неделя, че нейни войски са започнали дислокация в Либия. "Поискахме прекратяване на огъня и поискахме също да се спре ескалацията и външната намеса, която се увеличава през последните дни", каза Борел пред репортери.
„Очевидно е, че това отправя препратка към турското решение да се намеси с техни войски в Либия, което е нещо, което ние отхвърляме и което увеличава притесненията ни относно положението в Либия“.
"ЕС е твърдо убеден, че няма военно решение на либийската криза и че продължителен конфликт ще донесе повече нещастие на обикновените хора", заявиха министрите в съвместното си изявление.
"Продължаването на външната намеса подхранва кризата. Колкото повече воюващите страни в Либия разчитат на чуждестранна военна помощ, толкова повече те дават на външни участници неоправдано влияние върху суверенните либийски решения в ущърб на националните интереси на страната и на регионалната стабилност", добавят те.
Турски военни сили вече се придвижват към Либия, за да координират и подкрепят правителството на националното съгласие, заяви турският президент Реджеп Ердоган още в неделя. "Нашите военни постепенно се придвижват към Либия. Те ще координират там. Нашата цел е да подкрепим законно правителство", каза тогава Ердоган пред CNN Turk.
Правителството на националното съгласие на Либия обяви, че официално е поискало военна помощ от Турция на фона на офанзивата на Триполи от Либийската национална армия, ръководена от маршал Халифа Хафтар.
Ердоган отбеляза, че става въпрос за военна подкрепа по „въздух, суша и море“ за отблъскване на настъплението. Турският парламент одобри мандата да изпрати турски военни в Либия.