Медия без
политическа реклама

Путин получи разрешение да ползва армията извън Русия

Киев обмисля скъсване на отношенията с Москва, а Германия спря сертифицирането на "Северен поток 2"

22 Февр. 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС архив

Съветът на Руската федерация формално разреши на руския президент да използва армията извън пределите на страната - къде, за колко време, какви войскови части съветът оставя на президента да реши, съобщи тв Дождь. Решението влиза в сила веднага, което означава, че руската армия може да влезе всеки момент в ДНР и ЛНР. Кремъл нарича нахлуването на тези територии миротворческа операция. Путин коментира, че с признаването на независимостта на двете републики Русия признава и границите им. Територията им е около 16 000 кв.км, населението около 3.6 милиона души. Основният поминък в района е металургията. 

По-рано днес държавната Дума одобри текстовете на споразуменията за сътрудничество, които снощи президентът Владимир Путин подписа с признатите от него за независими държави Донецка и Луганска народни републики, намиращи се на украинска територия.

Документите първо бяха гласувани от съответните комисии на парламента, а после бяха ратифицирани с пълно единодушие от долната камара и от Съвета на федерацията (горната камара), с което официално влязоха в сила от днес. Срокът им на действие ще е 10 г., като клаузите предвиждат съвместна охрана на границите на трите страни.

Освен това споразумението позволява на Русия да дислоцира военни бази в Донецк и Луганск. Договорите предвиждат също съвместно развитие на икономическите и търговските връзки. От своя страна Русия се задължава да подпомага развитието на банковата система на двете републики, в които за официална валута се въвежда руската рубла.

Руският президент Владимир Путин призна независимостта на Донецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР) .
Руският президент Владимир Путин нареди на армията да обезпечи мира в Донецк и Луганск - двете украински области, които Москва призна за независими държави.

 

РЕАКЦИИ ОТ КИЕВ

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви днес, че обмисля скъсване на дипломатическите отношения с Русия и обвини Москва, че "подготвя продължаване на своята военна агресия в нашата родина", предаде Франс прес.

"Получих искане от министерството на външните работи да се разгледа въпросът за скъсване на дипломатическите отношения между Украйна и Русия - заяви Зеленски. - Ще разгледам този въпрос веднага." В ранния следобед в изявление на министерството се казва, че временно изпълняващият длъжността шарже д'афер Василий Покотило в Москва се връща в Киев във връзка с "незаконното решение на Русия да признае "независимостта" на сепаратистките региони Луганск и Донецк. 

Държавният глава също така поиска незабавно спиране на руско-германския газопровод "Северен поток 2". "Постигнахме съгласие за необходимостта от незабавно въвеждане на санкции заради новия акт на агресия срещу Украйна", подчерта Зеленски.

Той направи тези изказвания по време на съвместна пресконференция с гостуващия му президент на Естония Алар Карис.

Своята позиция декларира и кметът на украинската столица Киев Виталий Кличко. В пламенно обръщение към гражданите бившият боксьор припомни, че "Рус е била Киевска, а Киев - величествен град още по времето, когато там някъде са били блата и никой не си е представял, че върху тях някога ще се появи Москва".

"Русия фактически обяви война на Украйна - заяви Кличко. - В Донецк и Луганск има купища руски войски, които са се придвижвали натам цяла нощ. Оперативно след изявлението на Путин и признаването на абревиатурните образувания нахлу орда, която нарича себе си "миротворци". Агресорите са миротворци? Нелепо е. И пренебрегването на международното право и на суверенитета на независими държави. Цинично и неадекватно управникът на Русия постави под съмнение съществуването на украинската държава и на украинския народ."

Той подчерта още, че партньорите на Украйна трябва да въведат целия възможен пакет санкции срещу Русия, който беше съгласуван между държавите от ЕС и НАТО.

"Благодарни сме на лидерите на тези държави, които вече заявиха готовност да наложат санкции. Няма време за разговори. Тази пълзяща инвазия, кръвопролитие, окупация, лъжи и имперски амбиции трябва да бъдат спрени. Защото апетитът на агресора ще продължи да се увеличава. И не само спрямо Украйна", заяви Кличко.

 

ГЕРМАНИЯ СПРЯ СЕРТИФИКАЦИЯТА НА "СЕВЕРЕН ПОТОК 2"

Часове след отправения призив от страна на украинския президент Володимир Зеленски, Германия спря процеса на сертифициране на газопровода "Северен поток 2". Заповедта е издадена от германския канцлер Олаф Шолц, съобщи "Ди Цайт".

"Разглеждането на проекта от германския регулаторен орган е прекратено. Това звучи като технически аспект, но е необходимата административна стъпка, за да не може да има сертифициране на газопровода, а без това сертифициране "Северен поток 2" не може да започне да функционира", цитиран е Шолц.

В допълнение той предупреждава Русия, че решението за спиране на проекта е "само една конкретна стъпка" и че може да последват допълнителни санкции.

"Има и други санкции, които може да въведем, ако бъдат предприети допълнителни действия, но засега става въпрос за това да направим нещо много конкретно", заявява канцлерът.

 

ЕВРОПЕЙСКИТЕ САНКЦИИ

"Страните от ЕС единодушно решиха да приемат пакет от санкции срещу Русия, които ще ѝ нанесат големи вреди", заяви върховният представител по външната политика на ЕС Жозеп Борел след днешния Съвет на ЕС по общи въпроси. "Европейските санкции ще засегнат достъпа на руското правителство до капитали и финансови пазари", каза той.

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен каза, че "ЕС няма да се забави да приеме нови мерки", ако Русия изостри обстановката в Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подхвърли иронично: "Русия първо трябва да разбере за какви санкции става дума, преди да определи ответните си действия".

Както се разбра от изявлението на Борел, те включват следното:

- 351 депутати са записани като нежелани персони в ЕС, защото са гласували за независимост на ДНР и ЛНР;

- Добавени са 27 физически и юридически лица, сред които банки и организации, които финансират руските операции в Донбас (Путин не фигурира в този списък);

- Забранява се на европейски фирми да правят бизнес с двете отцепнически територии;

- Ще бъде ограничен достъпът на Русия до финансовите пазари в ЕС.

Съветът на ЕС приветства сдържаността на Украйна, която спомага да не се стигне до пряка война с Русия. Той също така предупреди Беларус, че може също да стане мишена на санкции, ако продължи да обслужва руската политика срещу Украйна.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата