Съветът за електронни медии в Румъния призова Европейската комисия да разследва ролята на платформата ТикТок в първия тур на президентските избори в страната, който се състоя в неделя. Предполага се, че благодарение на алгоритъма на ТикТок, клипове на популиста и националист Калин Джорджеску са достигнали до огромен брой потенциални румънски избиратели. Счита се, че това е повлияло до голяма степен той да заеме първо място след този тур с 22.94% подкрепа, въпреки че преди това социологическите агенции му даваха едва между 1% и 5% от гласовете.
От ТикТок вече обявиха, че твърденията за намеса от страна на компанията са безпочвени, а също така, че повечето кандидат-президенти в надпреварата в Румъния също са имали значително присъствие в платформата за кратки клипове. До момента от ЕК не са коментирали призивите от Румъния.
Самият Калин Джорджеску коментира, че не е разполагал с никакъв бюджет за кампанията си и че е разчитал изцяло на доброволци. Анализатори и журналисти в Румъния обаче считат, че успехът му се дължи на външна намеса, включително засилено присъствие в ТикТок.
КАСИРАНЕ НА ИЗБОРИТЕ
Вторият тур на президентските избори в Румъния е насрочен за 8 декември, когато ще се избира между Джорджеску и Елена Ласкони, която е известна с десноцентристките си възгледи. Междувременно обаче двама от отпадналите кандидати внесоха днес жалби в Конституционния съд с искане за анулиране на резултатите от първия тур, съобщи БТА. Това са Себастиан Константин Попеску, кандидат на партия Нова Румъния, и Кристиан Терхеш, кандидат на Румънската национално-консервативна партия. И двамата получиха под 1% от гласовете.
В контестацията на Попеску също се засяга ролята на TikTok, като се твърди, че резултатът от изборите е бил определен чрез измама, извършена от кандидата Калин Джорджеску, който "измами електората чрез масирана кампания в онлайн средата, в която се представяше като месия, който се бори с голи ръце и без никакви пари за кампания". Така Джорджеску е нарушил закона за финансирането на предизборната кампания, като е скрил източниците си на финансиране и е подвел електората. "Представяше се за коректен и честен кандидат (...), докато нарушаваше изборния закон чрез нелегално финансиране на цялата предизборна кампания, като получаваше подкрепа извън границите на страната - от държавни единици, целящи дестабилизация на Румъния", пише Попеску.
В жалбата му се посочва още, че "мащабите на гледаемостта на видеоклиповете в ТикТок на Калин Джорджеску не може да бъдат постигнати само чрез инфлуенсъри и чрез платени и необявени реклами, а става дума за пряка подкрепа от компанията ТикТок със седалище в Китай". "Това означава, че този индивид има масивна външна подкрепа, което означава сериозна намеса на чужда сила във вътрешните избори на Румъния - един атентат срещу националната сигурност", подчертава Попеску.
Кристиан Терхеш пък посочва, че представителите на опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР) са продължили агитацията след разрешения срок, а и са регистрирани редица нередности по отношение на гласовете, дадени за Лудовик Орбан - кандидатът на партия "Силата на десницата", който се оттегли от надпреварата около седмица преди вота, но името му остана в бюлетините. При оттеглянето си Орбан призова своите поддръжници да подкрепят Елена Ласкони, а гласовете на онези, които са посочили неговото име в бюлетината, се смятат за невалидни. Според Терхеш в редица протоколи гласовете за Орбан са били прехвърляни "с химикалка" към кандидатката Елена Ласкони.
Двете контестации ще бъдат разгледани утре от Конституционния съд на Румъния.