Медия без
политическа реклама

Генерал и още петима са арестувани за държавна измяна в Румъния

Те са създали организация от военен тип и са водели преговори за сваляне на властта и за излизане на Букурещ от НАТО

06 Март 2025Обновена
Протест в Румъния
ЕПА/БГНЕС
Протест в Румъния

Румънската Дирекция за разследване на организираната престъпност и тероризма (ДИИКОТ) е задържала шестима души по обвинения в образуване на престъпна група и предателство, съобщи Аджерпрес, цитирана от БТА.

Шестимата са обвинени в създаване на организация от военен тип, за държавна измяна и за преговори с руски агенти за излизането на Румъния от НАТО. Членовете на групата многократно са влизали в контакт с агенти на чужда сила на територията както на Румъния, така и на Русия, се казва в съобщението.

Според ДИИКОТ организацията е имала структура от военен тип, а нейно лице е бил генерал-майор от резерва.

Разследването е установило, че членовете на групата чрез онлайн платформи са набирали последователи и са публикували видеоматериали, адресирани до румънските държавни власти, национални и международни организации.

Освен това обвиняемите са предприели действия за провеждане на преговори с чуждестранни политическо-военни фактори за оттегляне на Румъния от НАТО, сваляне на настоящия конституционен ред, закриване на политическите партии, поставяне на ново правителство, съставено от членове на организацията, отстраняване на всички служители на държавните институции, приемане на нова конституция и промяна на името, знамето и химна на държавата.
През януари двама от обвиняемите са пътували до Москва, където са влезли в контакт с лица, желаещи да подкрепят усилията на организацията да завземе държавната власт в Румъния.

В съобщението се казва, че петима от задържаните са основали организацията през 2023 г. с цел подкопаване на суверенитета и независимостта на румънската държава чрез подкопаване на политическия и отбранителния капацитет на страната. Шестият обвиняем се е присъединил през 2024 г. 

Обиски са били извършени вчера на осем места в Букурещ и окръзите Илфов, Джурджу и Марамуреш, където са били иззети улики.

Днес случаят ще бъде представен пред съдия от Букурещкия апелативен съд с предложение за превантивен арест на четирима от обвиняемите и домашен арест за останалите двама.

Само часове по-рано румънските власти обявиха за персона нон грата на територията на страната военния, военновъздушен и военноморски аташе на Руската федерация в Букурещ и неговия заместник заради осъществяване на дейности, които противоречат на разпоредбите на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г.

Според румънското МВнР това решение е съобщено на руската страна в рамките на днешния ден, като за целта шарже д'аферът на посолството на Руската федерация в Букурещ Елена Копнина е била извикана в министерството по нареждане на министъра на външните работи Емил Хурезяну.

Според телевизия Диджи 24 и новинарския сайт Хотнюз двамата експулсирани руски дипломати са военният, военновъздушен и военноморски аташе Виктор Маковски и неговият заместник Евгени Игнатиев. Медиите отбелязват, че името на Игнатиев фигурира в стенограми по делото, по което е разследван бившият кандидат за президент Калин Джорджеску.

Хотнюз отбелязва, че решението за обявяване за персона нон грата на двамата руски дипломати идва само ден след като руската Служба за външно разузнаване (СВР) публикува прессъобщение, в което твърди, че ЕС "очевидно стои зад решението" да бъдат повдигнати обвинения срещу Калин Джорджеску. 

Москва реагира на днешното решение, като заяви, че ще отговори на тези действия от страна на Букурещ.

"Русия ще даде съответния отговор", заявиха от руското Министерство на външните работи за агенция ТАСС.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата