Медия без
политическа реклама

Русия започна да евакуира военните си от Сирия

Спътници засякоха раздвижване в базите в Тартус и Хмеймим, където сега има около 7500 военни

14 Дек. 2024Обновена
Военно-транспортни самолети в Хмеймим.
Военно-транспортни самолети в Хмеймим.

Руското министерство на отбраната започна евакуация на войските си от Сирия. За това свидетелстват спътникови снимки, публикувани от компаниите Maxar Technologies и Planet Labs.

На тях се виждат транспортни самолети, пристигнали в авиобазата Хмеймим, както и елементи от зенитния комплекс С-400, приготвени за изпращане в Русия. Спътниците са заснели и руски военни кораби, напускащи пристанището Тартус. 

Министерството на отбраната на Германия потвърждава началото на евакуацията на руските войски от Сирия. От Бундесвера уточняват, че руската групировка вече е напуснала Тартус. 

"Файненшъл Таймс", позовавайки се на спътникови снимки и данни от украинското разузнаване, отбелязва, че в авиобазата Хмеймим са пристигнали огромни транспортни самолети (два Ан-124 и три Ил-76), както и по-малки лайнери (три Ан-32 и един Ан-72). 

Появиха се и видеодоказателства за евакуацията. Кореспондентът на The Times от Близкия Изток публикува в "Туитър" няколко видеа и кратко интервю с руски войник в Сирия, който му казва, че "се прибираме в Русия". 

"На входа на руската военно-морска база в Тартус руските войници ни крещят да се махаме. Няколко сирийски моряци ми казаха, че са убили някого в неделя, защото много се приближил. 

В момента базата се охранява от няколко бойци от групировката Хайят Тахрир аш-Шам. Един от тях казва, че руснаците са уплашени, "но ние се отнасяме към тях по-добре, отколкото към нашите хора. Даваме им няколко дни да напуснат" . Кореспондентът твърди, че руските войници се предвижват в колона към авиобазата в Хмеймим, където масово кацат товарни самолети Ил-76. 

Руснаците вече са напуснали две други свои бази в Северна Сирия -  в Манбидж и Кобани. 

Стотици руски военни не могат да се доберат от провинция Хомс в авиобазата в Хмеймим, опасяват се, че ще бъдат обстрелвани, съобщи украинското разузнаване. На сирийска територия са се появили представители на т.нар. Африкански корпус, съставен от бивши наемници на ЧВК "Вагнер", за да охраняват изтеглящите се военни към руските бази по крайбрежието. 

Според украинското разузнаване вчера около хиляда руски военни са напуснали базите в Тартус и Хмеймим. За евакуацията на хората, въоръжението и техниката ще са нужни около 25 военнотранспортни самолета. Те ще бъдат дислоцирани в Ростов, Чкаловск и Владивосток.

Двете най-големи руски военни бази в Сирия са разположени в провинция Латакия. 

Що за бази са това и какъв контингент е разположен в тях, разказва "Медуза".

Първата се нарича формално 720-и пункт на материално-техническото осигуряване (ПМТО) на Военноморския флот на Руската федерация. Намира се в пристанищния град Тартус на 160 км северозападно от Дамаск. Според руското законодателство това е единствената военноморска база извън страната. ПМТО е създаден през 1971 г., след като бащата на Башар Асад - Хафез, идва на власт. 

Тя е трябвало да ремонтира и да снабдява с гориво корабите от 5-ата оперативна (Средиземноморска) ескадра на ВМФ на СССР. През 80-те години е разполагала с три вълнолома, плаваща работилница, хранилища, казарми и различни стопански обекти. През 1992 г. Средиземноморската ескадра прекратява съществуването си - но 720-и ПМТО остава. До 2007 г. е използван за ремонт и зареждане с хранителни запаси на руските кораби, които са плавали през Средиземно море. През август 2008-а, няколко седмици след руско-грузинската война, състоянието на пункта става обект на преговори между тогавашния руски премиер Дмитрий Медведев и Башар Асад. След преговорите започва ремонт и разширяване на обекта. 

След началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. пунктът се превръща в прозорец за военната помощ на Русия за правителствените сили. През 2013 г. е възстановена Средиземноморската ескадра и започва модернизация на ПМТО. След началото на операцията на Въздушно-космическите сили в Сирия през 2015 г. Тартус става логистичен център за снабдяване на руската групировка. Става дума за десетнки военни и граждански кораби, доставящи товари от черноморските пристанища. 

През 2016-17 г. в пункта са разположени зенитни ракети С-300 и С-400, зенитно-ракетни комплекси "Панцир-С1", разширен вълнолом, продоволствени складове, бани, складове за вещево имущество, хеликоптерна площадка. 

През 2017 г. Русия сключва договор за разширяване на ПМТО и предаването ѝ на Сирия за безвъзмездно ползване след 49 години. Максимално разрешеният брой на корабите, които могат да са едновременно в базата, е 11. 

Вторият ключов руски военен обект в Сирия е авиационната база Хмеймим в град Джабла, недалеч от пристанището Латакия, административен център на едноименната провинция. Тя е създадена през 2015 г. след официалното включване на Русия в сирийската война. Двете полоси в авиобазата могат да приемат дори стратегически бомбардировачи и военно-транспортни самолети от тежък клас. 

За по-малко от 10 години Хмеймим се превърна в крепост на руското военно присъствие в арабската република. В базата са разположени около 50 самолети и вертолети, хиляди военнослужащи (включително бойци от ЧВК "Вагнер") и членове на семействата им. Построена е мощна инфраструктура - дори православна църква, спортен комплекс и концертна зала. 

 През 2015 и 2016 г. на гражданската война в Сирия руските изтребители и бомбардировачи извършват хиляди бойни полети, с които осигуряват победата на правителствената армия над бунтуващите се сили. Дори в навечерието на падането на Асад от власт - 7 декември, се съобщаваше, че руската авиация бомбардира противниците му и че са убити над 300 терористи. 

Твърди се, че в момента в двете бази има 7500 руски военни. 

Когато корабите в Тартус решат да се махат от там, ще изминат дълъг път до Балтийско или Баренцово море, защото Турция не позволява на военни кораби да минават през Черно море, откакто започна войната в Украйна. 

Що се отнася до базата в Хмеймим, за изнасянето ѝ са нужни стотици полети на военно-транспортни самолети Ил-76 и Ан-124. За сравнение - когато е ремонтирана базата през 2015 г., са извършени над 300 полета в рамките на 2 седмици. А от тогава до сега инфраструктурата на Хмеймим само се е разширявала. При това значителна част от техниката е доставена по море. 

Бъдещото на Хмеймим е важно за Русия и заради снабдяването на подчинения на МО Африкански корпус, създаден на основата на ЧВК "Вагнер", който охранява правителствените сили в ЦАР и още няколко страни. Военно-транспортните самолети на РФ стигат до Африка по въздушен коридор през Каспийско море, Иран и Ирак, след което зареждат в базата в Хмеймим. Руското военно командване няма с какво да замени базата в момента. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Русия, Сирия

Още по темата