Медия без
политическа реклама

Руски войници са ранени в Идлиб и Москва обвинява Турция

Турската армия е преминала в контранастъпление и е поискала от САЩ да разположат „Пейтриът“ за сдържане на Русия в района

20 Февр. 2020Обновена
EPA/БГНЕС

Четирима руски войници са били ранени при нападение на бунтовниците срещу сирийските правителствени сили в провинция Идлиб, предава БНР. Атаката е била подкрепена от турската артилерия, съобщават от руския Център за помирение на враждуващите страни. 

От центъра твърдят, че отряди на въоръжената опозиция са успели да пробият отбраната на сирийската армия. Тогава руски бомбардировачи СУ-24 са атакували бунтовниците и са унищожили един танк, шест бойни машини на пехотата и пет пикапа с тежко въоръжение. 

Руските военни са се свързали с турските си колеги и са ги предупредили, че знаят за участието на тяхната артилерия в настъплението на бунтовниците. Тогава турците са прекратили артилерийския обстрел, твърдят от Центъра за помирение на враждуващите страни. 

В началото на седмицата Москва беше домакин на двудневни безрезултатни руско-турски преговори за Идлиб. Турската страна настоява сирийската армия да прекрати настъпателната си операция и да се изтегли от идлибската зона за деескалация. 

Русия от своя страна твърди, че Анкара не изпълнява ангажимента си да спре постоянните атаки на терористите срещу сирийските правителствени сили и руските военни обекти в района.

От региона на сирийската провинция Идлиб постъпват тревожни фронтови сводки. След като на 19 февруари проведе прегрупиране на силите си и прехвърли в северозападната част на арабската република допълнителна бронетехника и личен състав, турската армия и подкрепяните от нея бойци-ислямисти преминаха в контранастъпление, пише в същото време EA Daily, цитирана от Агенция Фокус.

В сряда се появи информация, че Турция е започнала да изтегля войските си от районите северно и северозападно от град Тел Тамр в провинция Хасака, Североизточна Сирия.
„Турските военни подразделения се изтеглят от населените места в района на Тел Тамр“, съобщи телевизионният канал Al Arabiya. Местни източници съобщиха, че турците са напуснали изцяло Харрас, Манаджир и Сублия.

Причините за изтеглянето на турските военни предния ден не изглеждаха напълно ясни. Но през следващите 24 часа ситуацията се изясни. Според информацията, получена в последните часове, атаките на „сирийската въоръжена опозиция“ са подкрепени от турската армия в югоизточните райони на сирийската провинция Идлиб, в района на град Тафтаназ и село Нейраб на северозапад от град Саракиб. Възможно е да има нападения на турско-ислямския съюз в района на град Атареб, където също в допълнение към Тафтаназ през последните седмици е регистрирана повишена концентрация на противници на сирийската армия.

Турското командване явно възнамерява към края на февруари да съсредоточи западно от Алепо и южно от град Идлиб мощна ударна групировка в опит да постигне главната си цел – да изтласка правителствените войски на Башар Асад зад договорената със Сочинския меморандум от 2018 г. линия на деескалация в сирийската провинция. По-рано този месец самият президент и върховен главнокомандващ на турските въоръжени сили Реджеп Тайип Ердоган поиска в ултимативна форма това от Дамаск. По-рано той намекна за военна операция в Идлиб, включително с използването на турската авиация. И това е въпреки факта, че цялото въздушно пространство на северозападна Сирия се контролира от системите за противовъздушна отбрана на руската военна групировка в авиобазата Хмеймим.

Провеждането на турска военна операция в Идлиб, за която по-рано предупреди турският лидер, би било най-лошият сценарий на развитие на събитията в региона. Това заявиха от Кремъл на 19 февруари. Русия възнамерява да използва работните си контакти с Турция, за да не позволи ситуацията в Идлиб да излезе извън контрол, заяви пред журналистите прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

Президентът Ердоган нарече резултата от преговорите от 18 февруари с Русия относно сирийската провинция „незадоволителни“. В същото време турският лидер посочи, че провеждането на военна операция в северозападната част на Арабската република се превръща във „въпрос на време“. В изказване пред ръководството на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на Турция, Ердоган спомена за плановете на турското правителство да превърне Идлиб в "безопасна зона", която Анкара може да създаде, въпреки "високата цена" и продължаващите преговори с Русия.

Турция е поискала от САЩ да разположат две батареи зенитно-ракетни системи „Пейтриът“ по южната й граница, за да е свободна Анкара да накаже евентуални бъдещи атаки на подкрепяните от Русия сирийски правителствени сили, съобщава в същото време Bloomberg, като се позовава на високопоставено турско служебно лице от Анкара.

Разкритието бе почти незабавно последвано от ескалация на насилието в четвъртък, в хода на което загинаха двама турски войници, а още петима бяха ранени.

Сраженията през последните три седмици доведоха до увеличаване на броя на убитите турски войници в наблюдателните постове в сирийската провинция Идлиб до поне 15, тъй като правителствените, подкрепени от руските Военно-космически сили, се опитват да смажат последния голям опозиционен бастион в Арабската република.

Служебното лице, което е запознато с политиката на Турция в Сирия, заяви, че Анкара може да използва изтребители F-16 за нанасяне на удари по силите на сирийския президент Башар Асад в Идлиб, ако системите „Пейтриът“ не бъдат разположени по турската граница в Хатай.

Турция все още не е получила официален отговор от САЩ, а запитването е направено миналата седмица към специалния представител на Вашингтон за Сирия – Джеймс Джефри, твърди неназованият събеседник на агенцията.

От посолството на САЩ в Анкара отказват да коментират темата, а говорители Белия Дом и Съвета за национална сигурност на САЩ не са отговорили на молбите за коментар.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата