Жителите на Цикладските острови изкараха поредна безсънна нощ заради необичайната серия от земетресения в района. Най-силното земетресение от последните часове е 4,9 по Рихтер и бе регистрирано в 4:46 ч. между Санторини и Аморгос. И тази сутрин стотици хора се редят на опашки за фериботи на пристанището, предаде Ройтерс.
В последните 24 часа 2000 души напуснаха островите и пристигнаха в Атина, като общо евакуиралите се са над 5000. Училищата на Санторини, Анафи, Иос и Аморгос остават затворени до 7 февруари. Затвориха и учебните заведения на Тинос. Някои райони са затворени заради опасност от свлачища и властите предупреждават местните да не навлизат в тях. Такова предупреждение има и за старото пристанище на Санторини.
„И през изминалата нощ има голяма активизация на земетресенията в Гърция. Тази сутрин стана поредният трус с магнитуд над 4. Такива земетресения сме регистрирали около 15 в района на Санторини.“ Това съобщи пред Би Ти Ви проф. д-р Емил Ботев от департамента "Сеизмология и сеизмично инженерство" към БАН.
Общият брой на всички трусове до момента е над 480, а по думите на проф. Ботев скоро ще надхвърлят 600. Най-силното е било вчера с магнитуд 5,1. „Сегашната активност представлява развитието на един рой земетресения. Това не е класиката, която е характерна за континенталните земетресения. Тук имаме множество трусове с приблизително еднакъв магнитуд“, обясни сеизмологът. Повишената активност на юг няма връзка с територията на България - у нас не се наблюдава сеизмична активност, посочи проф. Ботев.
Според гръцките учени настоящата сеизмична активност в района се дължи на подводни разломи с посока северозапад-югоизток и не е свързана с вулканична дейност. Сеизмолози инсталираха две нови станции за наблюдение на о. Анидрос и на о. Анафи, с които ще проследяват сеизмичната активност отблизо. Работници и туристи бяха преместени в безопасни зони далеч от калдерата - вулканично образувание, получено при сриване на кратера навътре в самия него и известно с вулканичната си активност.
"Наблюдаваме ситуацията отблизо, но на този етап няма причина за паника", отбеляза Ефтимиос Лекас, водещ гръцки сеизмолог. "Въпреки че тези земетресения са обезпокояващи, те не са индикатор за предстоящо вулканично изригване или катастрофално събитие", твърди Лекас, цитиран от БТА.
На гражданите се препоръчва:
- да избягват големи събирания в сградите
- да избягват приближаването до изоставени сгради
- да избягват достъпа и престоя в пристанищата на Амуди, Армени, Корфу и старото пристанище на Фира
- да пристъпят към отстраняване на опасните елементи в сградите си и към източване на плувните басейни.