На остров Санторини са въведени извънредни мерки поради сеизмична активност. Предупреждават хората за изключително внимание.
Сеизмолозите не изключват силно земетресение на остров Санторини заради повишената сеизмична активност на Цикладските острови в последните няколко дни, предава БНР.
За 6 часа са регистрирани 25 труса, засега те са в рамките на 4-та степен по скалата на Рихтер, но колкото се увеличава магнитудът на трусовете се повишава и рискът, заяви професор Герасимос Пападопулос от Геодинамичния институт в Атина. Проведе се извънредна среща на Комисията по справяне с природните бедствия, като специалистите наложиха извънредни мерки предимно в Санторини.
Забранено е събирането на много хора на едно място, училищата са затворени, прекратен е достъпът до двете пристанища на острова. Заведенията също остават затворени.
Министерството на Гражданската защита съобщи, че е регистрирана вулканична активност на вулкана в Санторини. Учените, които следят денонощно поведението на вулкана съобщават, че "засега няма поводи за безпокойство".
Въпреки това властите наложиха превантивни ограничителни мерки.
В рамките на един час (между 16:30 и 17:30 часа българско време) са регистрирани 10 труса с магнитуд между 2,3 до 3,7 по скалата на Рихтер, показват данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC), цитирани от Фокус.
По данни на ERT през последната седмица са регистрирани повече от 200 труса, които са предизвикали безпокойство сред жителите на Цикладите.
"От многото земетресения, които се случват, най-силно усещаме тези, които са над 4 по Рихтер", коментира кметът на Санторини Анастасиос Зорзос.
Костас Папазачос определя седмицата, която идва, като трудна, тъй като тя ще се характеризира със сеизмична последователност. Професорът по сеизмология в Солунския университет "Аристотел“ и председател на борда на директорите на Института за изследване и наблюдение на вулкана Санторини (IMPIS) подчертава, че "са взети предпазни мерки, за да бъдем напълно подготвени за всички сценарии“.
Въпреки това, както отбелязва той, "няма нужда от паника. Това, което е необходимо, обаче, е много внимателно спазване на мерките и инструкциите, особено по отношение на пренаселеността“.
Той уточнява, че земетресенията не са от вулканичен, а от тектоничен произход и произлизат от разлома в Анидро, "разлом, който може да достигне 6 евентуално дори 7 по Рихтер, без това да означава, че се очаква да се случи, въпреки че се наблюдава много внимателно“, допълва той.
Сеизмологът Акис Целентис изглежда спокоен, като отбелязва, че най-вероятно явлението бавно ще отшуми и цитира историята на конкретния район. "Егейското морско дъно между Санторини и Аморгос крие общо пет големи разлома, всеки с дължина над 20 км, които могат да предизвикат земетресения с магнитуд от 6,5 до 7,3 по скалата на Рихтер. Разломът, който е причина за опустошителното земетресение на Аморгос през 1956 г. През юли 1956 г. на Аморгос се случва най-силното земетресение в Гърция през 20 век, последвано от най-голямото цунами в Средиземно море през последните два века.
Той отбелязва, че най-големият риск е от цунами.
"За съжаление, близостта на подводните разломи в региона не дава достатъчно време за пристигане на предупрежденията от Националния център за предупреждение за цунами и времевата рамка между предупреждението и пристигането на цунамито е много кратка. Жителите трябва незабавно да се отдалечат от бреговете и да се подслонят на по-високи топографски места, веднага щом забележат оттегляне на водата".
Според Герасимос Пападопулос "нивото на сеизмичен риск се е повишило в сравнение с преди 48 часа поради увеличения брой на земетресенията, увеличаването на техния магнитуд и изместването на епицентъра към североизток".
Професорът по геофизика в Солунския университет "Аристотел" Костас Папазачос, който говори пред ERTNews, подчертава, че тъй като в района има няколко важни разлома, както показват морските проучвания, не може да се изключи възможността за силно земетресение.
"Ето защо има някои предпазни мерки именно за ограничаване на въздействието на по-силно земетресение. Когато имаш до себе си последователност, която е толкова ярка, толкова интензивна, трябва да бъдеш малко по-внимателен, именно защото винаги съществува риск това да се случи", отбелязва той, позовавайки се на превантивните мерки на Научния комитет за оценка на сеизмичния риск.
В същото време земетресение с магнитуд 4,7 по скалата Рихтер разтресе Додеканезите в Гърция. Това показват данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC).
Земетресението е регистрирано на 148 км северно от Ираклион в 14:55 часа местно време (съвпада с българското), на 28 км на североизток от Ия, на дълбочина 14 км.
Трусът ида на фона на няколко предупреждения за земетресение с магнитуд над 7 по скалата на Рихтер. Припомня се, че на островите Санторини и Аморгос е в сила предупреждение за опасност, след серия от трусове с магнитуд до 4,3 по Рихтер. Турски сеизмолози предупредиха по-рано за възможно "мегаземетресение" и опасност от цунами.