Съединените щати призоваха радикалната палестинска групировка "Хамас" да се съгласи на предложението за споразумение с Израел, което дипломати описаха като "изключително щедро". С посредническа роля в Тел Авив пристигна американският държавен секретар Антъни Блинкeн, който е на седмата дипломатическа обиколка в Близкия изток след 7 октомври.
Докато в Кайро продължават преговорите между Израел и "Хамас", станаха известни някои детайли от предложението за споразумение между двете страни, съобщи БНР.
Wall Street Journal се позовава на египетски дипломати и твърди, че в първа фаза на примирието за три седмици трябва да бъдат освободени най-малко 20 израелски заложници, а в замяна - все още неуточнен брой палестински затворници. Примирието може да бъде продължавано с по един ден за всеки следващ освободен заложник.
Втората фаза на примирието е за десет седмици, като срокът може да бъде удължен до една година, и включва освобождаването на по-голямата част от заложниците на "Хамас".
Израел е участвал в изработването на предложението, но все още не го е приел, а делегацията на радикалната палестинска групировка е отпътувала от Кайро за консултации с ръководството й в Доха.
Очаква се "Хамас" да даде писмен отговор на предложението, вероятно в рамките на следващите два дни. Засега обаче не е известно дали може да бъде постигнато съгласие по основното искане на "Хамас" - за пълното изтегляне на израелската армия от Газа.
Независимо дали бъде постигнато споразумение с палестинската групировка "Хамас", Израел ще влезе в град Рафах в най-южната част от ивицата Газа. Това обяви израелският премиер Бенямин Нетаняху снощи. Той е притиснат от разногласията в собствения му кабинет между настояването за връщането на заложниците и искането на хардлайнерите за влизане в Рафах.
Сухопътна операция на израелските войски в южния град Рафах в Ивицата Газа би била "трагедия, която не може да се опише с думи", каза ръководителят на хуманитарната служба на ООН Мартин Грифитс в изявление на 30 април, предаде АФП.
"Най-простата истина е, че сухопътна операция в Рафах ще бъде просто трагедия отвъд думите. Никакъв хуманитарен план не може да противодейства на това", заяви Грифитс, след като израелският министър-председател Бенямин Нетаняху се зарече да започне офанзива срещу Рафах, който се е превърнал в убежище за около 1,5 млн. палестинци.
Докато "Хамас" обмисля плана за примирие, предложен на преговорите в Кайро с посредници от САЩ, Египет и Катар, Нетаняху се зарече да започне атака срещу Рафах "със или без сделка".
Вашингтон се присъедини към призивите на други държави и хуманитарни организации към Израел да пощади града, тъй като се опасява, че нахлуването на армията ще доведе до масови жертви сред цивилното население.
"Светът от седмици призовава израелските власти да пощадят Рафах, но сухопътната операция там е на хоризонта", каза Грифитс.
Преди разговорите в Тел Авив американският държавен секретар Антъни Блинкен обяви, че съвсем скоро Израел ще отвори граничния пункт Ерец в северната част на ивицата Газа за доставка на хуманитарна помощ. Първите пратки вече са тръгнали от Йордания, съобщи Блинкен. Предполага се, че всеки ден ще пристигат по 200 камиона хуманитарна помощ за палестинците.
ОПАСЕНИЯ ЗА ЗАПОВЕД ЗА АРЕСТ
В Израел се опасяват, че може да бъде издадена заповед за арест от Международния наказателен съд за ръководството на страна, включително за Бенямин Нетаняху. Ако това се случи, той ще бъде поставен наравно с бившия лидер на Судан Омар ал Башир и Владимир Путин.
В Израел смятат, че МНС се подготвя да издаде заповед, защото е събирал сведения от две болници, които са били цел на израелските военни. Както и САЩ, така и Израел не признава МНС. Съдът не коментира информацията за предстояща заповед.
Ройтерс твърди, че Нетаняху е изразил опасенията си в разговор с Байдън.