Президентът Джо Байдън напусна Виетнам в понеделник след двудневно посещение, което задълбочи икономическите връзки между Вашингтон и Ханой като част от усилията за намаляване на зависимостта на Америка от Китай, предаде телевизия Си Ен Ен.
Бившите врагове официално повишиха дипломатическите си връзки до "всеобхватно стратегическо партньорство" - символична, но изключително важна стъпка, която според експертите ще затвърди доверието между страните, тъй като Америка търси съюзник в Азия, който да противодейства на политическото напрежение с Китай и да развива амбициите ѝ за ключови технологии, като например производството на чипове.
Компании от "Епъл" (AAPL) до Интел (INTC) вече навлязоха по-дълбоко в страната, за да диверсифицират веригите си за доставки, като натовариха максимално много виетнамски фабрики и спомогнаха за икономическата експанзия, която продължава въпреки глобалното забавяне на производството.
В понеделник Белият дом обяви "знакова сделка" между самолетостроителната компанвия "Боинг" и Виетнамските авиолинии на стойност 7,8 млрд. долара, която се очаква да осигури повече от 30 000 работни места в САЩ. "Боинг" заяви, че превозвачът ще закупи 50 самолета от модела 737 Max.
"Югоизточна Азия е един от най-бързо развиващите се авиационни пазари в света, а 737 MAX е идеалният самолет за "Виетнам еърлайнс" , за да отговори ефективно на това регионално търсене", каза в изявление Брад Макмюлън, старши вицепрезидент на "Боинг" по търговските продажби и маркетинг.
Посещението на Байдън, което последва срещата на върха на Г-20 в Индия, е първото на американски президент във Виетнам след пътуването на Доналд Тръмп през 2019 г. Той се срещна с виетнамския генерален секретар Нгуен Фу Чонг и други лидери, за да "насърчи растежа на фокусираната върху технологиите" виетнамска икономика, както и да обсъди начини за подобряване на стабилността в региона.
По данни на американското правителство през 2022 г. САЩ са внесли стоки от Виетнам на стойност близо 127,5 млрд. долара в сравнение със 101,9 млрд. долара през 2021 г. и 79,6 млрд. долара през 2020 г.
Миналата година Виетнам стана осмият по големина търговски партньор на Америка, като се издигна от 10-то място две години по-рано.
Двете страни се сближават, тъй като американски официални лица, особено министърката на финансите Джанет Йелън, многократно са изтъквали значението на изнасянето на производства към приятелски страни.
"Вместо да сме силно зависими от държави, в които има геополитическо напрежение и не можем да разчитаме на постоянни и надеждни доставки, трябва наистина да диверсифицираме групата си от доставчици", каза тя в реч миналата година в мозъчния тръст Атлантически съвет.
Тези напрежения се прибавят към редица други фактори, включително нарастващите разходи за труд и несигурната бизнес среда, които вече накараха корпорациите да се замислят дали да правят бизнес в Китай, който все още се смята за фабриката на света.
По време на митническата война между САЩ и Китай, която започна през 2018 г., предприятия от всякакъв мащаб започнаха да преместват производството си на развиващи се пазари като Виетнам и Индия.
В доклад от 2022 г. Rabobank изчислява, че до 28 млн. работни места в Китай са пряко зависими от износа за Запада и могат да напуснат страната. Очаква се около 300 000 от тези работни места, насочени към нискотехнологично производство, да се преместят от Китай във Виетнам, пишат анализаторите.
От гледна точка на промишлеността страната е в подем от години, каза Майкъл Ейвъри, глобален стратег на Rabobank, който е автор на доклада. Сравнително ниските заплати и младото население осигуряват на Виетнам солидна работна сила и потребителска база, което засилва аргументите за инвестиции в страната с 97 млн. души население.
Търсенето на производствени мощности във Виетнам в някои случаи е надвишило предлагането. "Твърде много компании отиват във Виетнам", казва преди Си Ен ЕН Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист в Natixis. Виетнам се ползва с предимство, тъй като преди години пръв в региона е изградил капацитет на веригата за доставки "за много, много сектори", обясни тя.
Малко след като Байдън кацна във Виетнам в неделя, Белият дом обяви ново партньорство в областта на полупроводниците.
"Съединените щати признават потенциала на Виетнам да играе решаваща роля в изграждането на устойчиви вериги за доставки на полупроводници, особено за разширяване на капацитета в надеждни партньори, където той не може да бъде прехвърлен в Съединените щати", се казва в изявлението.
Полупроводниковата промишленост се превърна в ключов източник на напрежение в отношенията между САЩ и Китай. И Пекин, и Вашингтон се надпреварват да увеличават капацитета си в този сектор, а всяка от страните напоследък въведе контрол върху износа, целящ да ограничи другата страна.
Съединените щати се нуждаят от надежден партньор за доставките на чипове, а Виетнам може да направи точно това. Базираният в Калифорния производител на чипове "Интел"е отделил 1,5 млрд. долара за обширен кампус, разположен в непосредствена близост до град Хошимин (бившя Саейгон), който според него ще бъде най-голямото му единично съоръжение за сглобяване и тестване в света.
Международният валутен фонд прогнозира, че растежът на Виетнам ще се забави до 5,8 % от 8 % през миналата година, тъй като Виетнам се справя с по-малкото търсене на износа си в чужбина. Но това е благоприятно в сравнение с прогнозата за глобален растеж от 3% и е забележимо по-бързо за много от големите световни икономики, като САЩ, Китай и еврозоната.
"Тъй като останалата част от Азия е в застой, Виетнам все още ще бъде една от най-бързо растящите икономики", заяви Natixis в неотдавнашен изследователски доклад.