49 страни по света имат регистрирани случаи на заразени с новия короновирус, показва информацията на Световната здравна организация от тази сутрин. Към този момент България все още не е сред тях. Болните са вече над 85 000, в Италия - най-засегнатата страна в Европа, заразени са 888 души, починали са 18. Във Франция и Германия има по 57 заразени, в Гърция са трима, в Румъния - също трима.
Две са тревожните новини от последните часове. Южна Корея отбеляза рекорден брой нови заразени откакто избухна епидемичния взрив в християнската секта в Тегу - 594 нови случая. Новите случаи също са сред членовете на сектата. Властите призоваха хората да не излизат през уикенда в опит да задържат разпространението на заразата, като обявиха, че страната е изправена пред критичен момент в битката със заразата. Агенциите разпространяват кадри от празни търговски центрове в Сеул и други големи градове. 3150 са вече заразените в Южна Корея, 90% от тях са в първото огнище на заразата в страната - Тегу. Жертвите на вируса са вече 17.
Другото тревожно развитие е от САЩ, където бяха изолирани три нови случая на заразени с неясен източник. Така в САЩ има вече четирима пациенти, които са дали положителни проби за коронавирус без да са пътували до страни с регистрирани случаи и без да са били в контакт с носители на вируса.
В Китай новите случаи са 427, като всички с изключение на четирима пациенти, са в провинция Хубей. Към момента потвърдените случаи в континентален Китай са 80 000. Смъртните случаи се увеличиха с 47 и вече са 2835.
Тревожни анализи продължават да идват и от Италия, откъдето вирусът проникна в цяла Европа. Коронавирусът може да е циркулирал незабелязан в страната в продължение на седмици, смятат учени. Изводът се налага, след като лабораторни тестове изолираха щам на вируса у италиански пациент, който е генетично различен от оригиналния щам, изолиран в Китай и у двамата китайски туристи, които се разболяха в Рим.
Масимо Гали - професор по заразни болести в Миланския университет, обяви, че предварителните данни сочат, че вирусът може да се е разпространявал под радарите в регионите, поставени впоследствие под карантина. "Трудно ми е да кажа за какъв период става дума, но предполагаме, че вирусът не се е появил толкова скоро в Италия", казва Гали, цитиран от "Гардиън". Според някои предположения вирусът е бил в Италия още в средата на януари. Началото на епидемията вероятно е било поне две-три седмици преди първото засичане на вируса и преди да бъдат преустановени полетите между Италия и Китай (те спряха в края на януари).
ОЩЕ АКЦЕНТИ ОТ ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВЕ
- Във Великобритания последните пациенти с положителни проби за коронавирус са установени благодарение на практиката на болницата в Съри да тества за новата зараза всеки, който постъпва с грипоподобни симптоми (заболяването е установено чрез изследване на секрет от носа и устата).
- Северният японски остров Хокайдо обяви триседмично извънредно положение, като властите призоваха местното население да излиза само в краен случай до 19 март, като по възможност този уикенд да се въздържа от напускане на дома - опит да се задържи разпространението на заразата.
- Починалите от вируса в Иран вече са 43 - най-големият брой извън Китай. Само в последните 24 часа са починали девет души. Сред заразените има неколцина високопоставени служители - вицепремиер, зам.-министър на здравеопазването и петима депутати.
- Китайската лаборатория, която първа разчете и сподели с научния свят генома на коронавируса, е затворена от властите. Това е станало на 12 януари - ден след като лабораторията е публикувала информацията онлайн. Към момента няма отговор на пет молби учените да бъдат допуснати до работните си места. Обяснение за затварянето на лабораторията няма, съобщава "Саут Чайна Морнинг Поуст".
- Виетнам обяви първата битка с коронавируса за спечелена - всички 16 заразени пациенти са излекувани и изписани от болница, нови случаи няма, съобщава "Ал Джазира".
- За трети ден папа Франциск отменя публичните си прояви, след като в сряда бе заснет да кашля.