На днешното си заседание правителството на Северна Македония обяви криза в доставката на електроенергия за 30 дни по искане на Комисията за оценка на енергетиката в страната, създадена от Министерството на икономиката, предава БГНЕС по информация на медиите в страната. Министърът на икономиката Крешник Бектеши каза, че решението е взето въз основа на оценката на комисията, че съществува риск от криза поради липса на електроенергия и ситуацията на пазара на електроенергия въз основа на доклада изготвен от MEPSO (Македонския електропреносен системен оператор) за оценка на стабилността на македонската електроенергийна система за последното тримесечие на тази година.
''Единствената цел на обявяването на кризисно състояние е да се подобри ликвидността на енергийните компании, за да могат непрекъснато да снабдяват домакинствата и да се стабилизира ситуацията на пазара на електроенергия. Няма да има ограничителни мерки за гражданите и фирмите'', каза Бектеши и добави, че за целта на енергийните компании ще бъдат преведени около четири милиарда денара от бюджета.
В момента правителството е фокусирано върху успешното справяне с предизвикателствата, породени от световната енергийна криза, каза той. ''За постигането на тази цел се включват ръководствата на всички компании от енергетиката и държавните институции. В момента работим по пускането в експлоатация на всички енергийни съоръжения, за да увеличим производството на електроенергия в страната и по този начин да предотвратим по-високи ценови шокове за домакинствата и малките потребители'', каза Бектеши.
Попитан дали ще се търси отговорност за ситуацията, той каза, че е препоръчано на Борда на ЕСМ (Електростопанство на Македония) да информира правителството за начина, по който компанията работи във всички браншове и според получената информация, ако се установи, че не е работила според към плановете, правителството ще препоръча да се вземат мерки. ''Моето лично мнение е, че трябва да има отговорност, но първо трябва да се справим с енергийната криза, а след това ще говорим за конкретна отговорност кой и защо се е провалил'', каза Бектеши и добави, че на днешната сесия не е обсъждана евентуалната оставка на генералният директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски.