Медия без
политическа реклама

Шолц се обади на Путин: мъдър ход или подмазване

Телефонният разговор е широко коментиран в германските медии

16 Ноем. 2024Обновена
Последната среща на Шолц и Путин малко преди началото на войната през февруари 2022 г.
Aрхив EPA/БГНЕС
Последната среща на Шолц и Путин малко преди началото на войната през февруари 2022 г.

Телефонният разговор между канцлера Олаф Шолц и руския президент Владимир Путин е широко коментиран в германските медии. Коментаторите го интерпретират в контекста  на започналата предизборна кампания в Германия. Едни смятат, че това е бил правилен ход, други твърдят, че това е подмазване на Путин. Руската редакция на "Дойче веле" представя няколко  ключови коментара от германските медии. 

Шолц разговаря по телефона с Путин на 15 ноември за първи път от 2 години насам. Разговорът за войната в Украйна, траял около час, и как да бъде прекратена, се случва на фона на правителствената криза в Берлин, започналата предизборна кампания в Германия и е малко преди визитата на Шолц в Бразилия за срещата на Г-20. 

Шолц се бори за избирателите на "Алтернатива за Германия" и на Сара Вагенкнехт

"Правилен ход". Така е озаглавен подробния коментар на сайта на tagesschau - новинарската програма на обществената телевизия ARD. Бившият кореспондент в Москва Демиан фон Остен посочва 4 причини защо разговорът е бил оправдан и навременен. 

"Първата е вътрешнополитическа. Скорошните регионални избори в Източна Германия", напомня авторът, "показаха, че хората се вълнуват от въпросите на войната и мира: "Много избиратели дадоха гласа си за "Алианс на Сара Вагенкнехт", който настоява за повече дипломатически инициативи за прекратяване на войната". Преди предсрочните федерални избори Шолц реши да не се занимава с тази тема, както го сториха лявопопулисткият алианс и дяснопопулистката АзГ, пише коментаторът. "А сега канцлерът може да каже - ето, аз говорих с Путин - пише Демиан фон Остен. - Най-малкото това няма да попречи на Шолц в предизборната кампания". 

Втората причина защо разговорът е бил правилна и важна крачка е обстоятелството, че е бил предварително обсъден със съюзниците и партньорите, продължава журналистът от ARD. "Така че това е била съгласувана акция, а не самотно наивно действие", смята авторът. 

На трето място "след избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ това е умен ход - да не му се дава възможност той първи да възстанови диалога с Путин", се казва в коментара. 

Четвъртата причина е, че се дава сигнал на Русия. Там без Путин не се вземат никакви решения. За да приключи тази война, са нужни разговори с Путин. Да бъде накаран Путин да седне на масата на преговорите е и изискване на Зеленски. С този телефонен разговор Шолц подготвя това, което е правилен път", заключава коментаторът на ARD.

Канцлерът попадна в пропагадния капан на Кремъл?

Der Spiegel застъпва друго мнение.  Публикацията в ляволибералния сайт е със заглавие  "60 отрезвяващи минути". Нейни автори са Матиас Гебауер и ръководителят на московското бюро Кристина Хебел. 

"Това, което Путин е предложил по време на разговора, е капитулация на Украйна. В Кремъл знаят, че Шолц няма да се съгласи на такъв вид преговори. Но там също така знаят, че на Шолц му предстоят избори, след които може да загуби канцлерския пост. В Москва го смятат за куц кон - ръководител на правителство, което вече нищо не решава", пише в коментара. 

Според авторите обаждането на Шолц е било тъкмо навреме за Путин и се вписва чудесно в пропагандата в Русия. "Путин показва, че западните правителствени ръководители отново искат да си говорят с него. Руските държавни медии подчертаха, че именно Шолц е помолил за телефонния разговор. Нима Шолц попадна в пропагандния капан на Кремъл? ", питат риторично журналистите. 

Те обясняват действията на Шолц с вътрешнополитически мотиви: насрочените за 23 февруари 2025 г. извънредни избори за Бундестаг, които могат да са поражение за социалдемократите. Преди европейските избори в началото на лятото Шолц се опита да се представи в образа на "канцлер на мира" и наблягаше на това, че води благоразумна политика, напомня медията и стига до следващия извод: "Дипломатическият успех по повод Украйна явно ще е от полза за канцлера по време на предизборната кампания. Но неговият разговор с Путин показва, че да се разчита на прогрес в тази посока не си заслужава. "

Демонстрация  за пред Г-20 

"Шолц се представя като "канцлер на мира" - смята лявото издание taz. "В Германия - тече предизборна кампания и Шолц иска да подаде политически сигнал на населението". Изданието нарича обаждането в Москва "подмазване на Путин" и упреква канцлера, че игнорира очевидното: "Целта на Русия както и преди остава политическото завладяване на Украйна". 

На практика всички водещи германски медии съобщиха за реакцията на украинския президент Зеленски, който смята, че с обаждането си в Москва Шолц отваря кутията на Пандора, сега може да последват и други разговори, така, че Русия да твърди, че международната й изолация намалява. 

Берлинският кореспондент на ZDF Вулф Шмизе смята, че мотивът на Шолц да се обади на Путин е фактът, "че като канцлер на разпадащо се правителство, той тръгва за Рио де Жанейро. Там ще се срещне с лидери от Китай, Индия, Бразилия. Всички те, меко казаво, заемат неутрална позиция по повод конфликта в Украйна". Според коментатора канцлерът, който е загубил властта си в страната, иска да покаже пред Г-20, че все още е дееспособен, щом си говори с Путин. 

Междувременно Spiegel съобщи, че на закрито заседание на парламентарната група на социалдемократите в събота депутатите са настояли партията да бъде водена на изборите не от Шолц, а от настоящия военен министър Борис Писториус, който е по-популярен. 

 

Последвайте ни и в google news бутон