Седмица преди парламентарните избори в Германия, канцлерът Шолц призова за обявяване на извънредно положение в страната заради „бързо развиващите се събития около конфликта в Украйна“. По думите му, повод е рязката промяна на ситуацията в резултат от действията на САЩ. Той определи случващото се като „заплаха за Германия“ и подчерта, че настоящият момент е „критичен за страната“. Бундестагът трябва възможно най-скоро да обяви, че войната в Украйна и нейните сериозни последици за сигурността на Германия и Европа представляват извънредно положение съгласно чл. 115, ал. 2 от конституцията на страната, поиска Шолц. Това ще позволи помощта за Украйна да не бъде ограничавана от други разходи на държавата. Шолц поиска и реформа на дълговата политика, която да изключи инвестициите в сигурност и отбрана от бюджетните ограничения.
Шолц, който обеща да напусне политиката, ако не стане канцлер след предстоящите избори в Германия, нарече преговорите за Украйна между САЩ и Русия „диктаторски мир“. Той каза, че преговорите не са изненадващи, но "въпреки това тези събития и предложения изискват ясна, бърза и решителна позиция от Европа. Нищо за Украйна без украинците и нищо за Европа без европейците.“
„Мирът трябва да бъде дългосрочен и да гарантира суверенитета на Украйна. Ето защо диктаторският мир никога няма да получи нашата подкрепа. В крайна сметка, освен въпроса как да осигурим справедлив мир в Украйна, става дума и за фундаменталните въпроси на сигурността на Европа и бъдещето на трансатлантическия алианс", заяви канцлерът.
„Знам, че това са необичайни и несъмнено тревожни думи от страна на федералния канцлер. Но в настоящата ситуация това е част от истината. Днес става въпрос за война и мир в Европа. Ако Европа иска да остане равностоен съюзник на САЩ, трябва да направим значително повече – за нашата сигурност и за да можем да живеем в мир. Аз направих предложения как да се постигне това", заяви Шолц.
На Мюнхенската конференция по сигурността вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс направи пренебрежителен коментар за германския канцлер Олаф Шолц. „Не е нужно да го виждаме, той няма да бъде канцлер още дълго“, цитира думите му Politico.
Според изданието, Ванс ще се срещне с основния съперник на Шолц и най-вероятен бъдещ канцлер – Фридрих Мерц от ХДС, само седмица и половина преди изборите в Германия. В същото време Джей Ди Ванс каза, че САЩ ще ударят Москва със санкции и потенциално с военни действия, ако Владимир Путин не се съгласи на мирно споразумение с Украйна, което гарантира дългосрочната независимост на Киев, съобщи "Уолстрийт джърнъл".
ПОЗИЦИИ
Не толкова рязък бе френският президент Макрон. Пред „Файненшъл таймс“ той каза, че Тръмп е създал „прозорец на възможност“ за постигане на решение чрез преговори, в които „всеки трябва да изиграе своята роля“, като добави, че сега от Зеленски зависи да обсъди въпросите за територията и за суверенитета. Той посочи, че „...от международната общност, със специфична роля на европейците, зависи да обсъди гаранциите за сигурност и в по-широк план - рамката за сигурност за целия регион“. Макрон определи завръщането на Тръмп като „електрошок“, който трябва да принуди Европа да подсигури собственото си бъдеще, както и това на Украйна.
"Мир, който е капитулация, ще бъде лоша новина за всички, включително и за САЩ", заяви все пак Макрон, цитиран от „Файненшъл таймс“.