Председателят на Китайската народна република Си Цзинпин пристигна на тридневно държавно посещение в Русия по покана на президента Владимир Путин, предаде БНР. Очакванията са двамата лидери да обсъдят китайския мирен план за Украйна. Днес Путин и Си ще имат работен обяд, официалните преговори започват утре.
Пътуването на Си до Русия идва след като в петък Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за ареста на Путин по обвинения във военни престъпления. Кремъл, който не признава юрисдикцията на МНС, отхвърли неговия ход като "правно невалиден".
Китайското външно министерство днес призова МНС да "зачита юрисдикционния имунитет" на държавния глава и да "избягва политизирането и двойните стандарти".
Владимир Путин похвали своя ''добър стар приятел'' Си Цзинпин в статия, публикувана в Китай в навечерието на държавното посещение на китайския лидер в Москва. Русия възлага големи надежди на посещението на Си, което е първото на китайския лидер в Русия, откакто Путин започна войната в Украйна миналата година. Очаква се в Москва двамата лидери да подпишат споразумение за "задълбочаване на всеобхватното партньорство" между Кремъл и Пекин, пише Би Би Си.
Руското правителство заяви, че Си трябва да пристигне в Москва в понеделник по обяд и по-късно да се срещне с Путин в неофициална среща на четири очи, последвана от вечеря. Преговорите ще се проведат във вторник.
Си на свой ред също нарича Путин ''най-добър приятел''. Китайският лидер публикува статия в ''Российская газета'', в която призовава за ''прагматизъм'' по отношение на Украйна. Той казва, че документът от 12 точки на Китай за постигане на мир, публикуван миналия месец и отхвърлен от Запада, представлява ''единството на възгледите на световната общност''. Въпросното китайско предложение призовава за диалог и уреждане на конфликта в Украйна, но съдържа само общи изявления без конкретно предложение за това как може да се сложи край на продължаващата вече година война. Си казва, че пътуването му до Русия има за цел да укрепи приятелството между Москва и Пекин в свят, застрашен от ''актове на хегемония''.
За САЩ и голяма част от Европа посещението на Си е явна демонстрация на подкрепа за все по-изолирания Путин във време, когато армията му отслабва, а руската икономика се бори със западните санкции. Съединените щати реагираха крайно скептично на участието на Китай в каквито и да е мирни преговори, като се има предвид отказът на Пекин да осъди руската инвазия. Говорителят на Белия дом Джон Кърби заяви в неделя пред Fox News, че всеки призив на Путин и Си за прекратяване на огъня сега би бил неприемлив, защото просто би "ратифицирал досегашните завоевания на Русия". "Всичко, което ще се случи е да се даде на г-н Путин повече време да се преоборудва, да се обучи, да се пренасочи и да се опита да поднови офанзивите в избран от него момент", каза още Кърби.
Бяха изразени опасения, че Китай обмисля да предостави оръжия на руската армия. Пекин отрече обвинението и вместо това обвини САЩ, че удължават войната, като ''наливат гориво'' на бойното поле и предоставят на Украйна оръжия, припомня Си Ен Ен. ''Надяваме се, че Китай няма да стане съучастник в тази ужасяваща война'', каза за Си Ен Ен Оксана Маркарова, посланик на Украйна във Вашингтон.