Медия без
политическа реклама

Стачки и протести блокират градове и магистрали в Сърбия

Днес имаше и втори инцидент с блъсната от кола демонстрантка

24 Яну. 2025Обновена
Протестите са многолюдни въпреки лошото време.
ЕПА/БГНЕС
Протестите са многолюдни въпреки лошото време.

С 15-минутно мълчание в памет на 15-те жертви на трагедията в Нови Сад започнаха протести и стачни действия в цяла Сърбия днес. Многохилядните демонстрации са срещу авторитарния, корумпиран и полицейски режим на президента Александър Вучич, предаде БГНЕС.

Студентите повече от два месеца протестират в Сърбия, настоявайки за наказателна и политическа отговорност за срутването на гарата в Нови Сад, където на 1 ноември живота си загубиха 15 души. Те призоваха гражданите за обща стачка днес, чиято крайна цел е да доведе до промени в управлението на страната и политическа отговорност за жертвите на срутването в Нови Сад, където под срутилата се козирка на гарата загинаха 15 души. Редица организации от всички обществени слоеве откликнаха на призива за стачка в Белград, Нови Сад, Ниш, Суботица, Земун, Крагуевац, Чачак, Нови пазар, Ягодина и други градове.

В следобедните часове протестиращите организираха блокада на международната магистрала E75. Автобусите в цялата страна имат закъснения заради шествията. 

В централната част на Нов Белград около 16.00 часа българско време се стигна до инцидент. Лека кола удари един от участниците в протеста на улица "Гагарин". Според данни от Спешната медицинска помощ пострадалата има тежки наранявания. По-късно жената, която управялава автомобила, бе задържана. Това е втори подобен случай за последните десет дни. Миналата седмица на друг протест кола блъсна и тежко рани студентка.

Многохилядно множество се събра и на Площада на свободата в Нови Сад.

На всички входове на сградата на Радио и телевизията на Сърбия (РТС) и пред парламента в Белград са разположени полицаи с екипировка за разпръскване на протести. Магазините и централните градски улици в столицата са почти празни, с изключение на тези, по който ще преминат демонстрантите.

Депутати и общински съветници блокираха магистралата Нови Сад - Белград, съобщи вицепрезидентът на Партията на свободата и справедливостта Мариника Тепич. "Скъпи ученици, учители, родители и всички граждани на Нови Сад и Сърбия, ще бъдем солидарни, докато всички искания на учениците бъдат изпълнени. Блокирахме магистралата...", се казва в публикацията на Тепич в социалната мрежа X.

Белградските ученици организираха "урок по природа" и блокираха кръговото кръстовище до търговския център Ушче. Студентите отслужиха петнадесетминутна панихида за жертвите точно в 11:42 ч. местно време (12:42 ч. българско), когато се случи срутването на жп гарата в Нови Сад.

Кадри с дрон на западнобалканската секция на "Свободна Европа" показват многохилядно мнозинство, запътило се по Бранковия мост над Сава към близкия "Ушче", район с обширен парк, където бе планирана голяма акция този следобед. От 12:45 до 13:30 ч. кръговото кръстовище при Ушче бе блокирано за 45 минути - един учебен час. Абитуриентите призоваха гражданите да се присъединят към тях в похода до община Нов Белград и да ги подкрепят. Очаква се част от учителите да се присъединят. Няколко института от Белградския университет се събраха в 11 часа на площад Славия, за да се присъединят към абсолвентите.

Студентите от Философския факултет организираха акция в Националния музей, с която призоваха присъстващите граждани, както и дейци на културата, да стачкуват.

В 14:00 ч. местно време бе предвиден протест "Да обсъдим кой е тълпата и кой негодникът", организиран от протестния комитет на адвокатите пред сградата на сръбското президентство. Тази вечер част от нощния живот в Белград също няма да функционира, тъй като много ресторанти, клубове и барове се присъединиха към общата стачка.

Някои медии в Сърбия - сред които критичната към властта телевизия N1 и информационните агенции Фонет и Бета - подкрепиха протестите и общата стачка, като днес публикуват само свързани с тях новини.

Протестиращите обвиняват правителството в корупция и са на мнение, че в Сърбия се нарушава конституцията, която би трябвало да гарантира основните права на гражданите. От своя страна Вучич определи протестите като "цветна революция", подкрепяна от "външни инструктори от няколко западни и източни държави". "Ще дойде време, когато ще трябва да предприемем стъпки, каквито държавите предприемат в такива ситуации. Но нашият дълг е да търпим всичко това колкото е възможно по-дълго", каза той.

Противниците му очакват мобилизиране на "контрапротестиращи" за справяне с най-голямото изпитание пред властта му за последното десетилетие. Първият митинг бе насрочен от Вучич за град Ягодина в Шумадия, Централна Сърбия.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата