Джулиан Асанж бе пуснат на свобода от Федералния окръжен съд на САЩ на о-в Сайпан, след като съдийката по делото одобри споразумението, сключено между основателя на "Уикилийкс" и американската прокуратура. С това се слага край на 14-годишната съдебна одисея на Асанж, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
"Работех като журналист и насърчих мой източник ми да ми предостави информация, за която се казваше, че е класифицирана, за да публикувам тази информация", каза той пред съда. "Смятах, че Първата поправка защитава тази дейност, но приемам, че това е било в нарушение на Закона за шпионажа", допълни Асанж.
Той бе осъден на лишаване от свобода за същото време, което вече е излежал в британски затвор и което ще бъде приспаднато от присъдата, така че създателят на "Уикилийкс" ще бъде пуснат на свобода. Асанж получава доживотна забрана да влиза в САЩ.
"С тази присъда, изглежда, ще можете да излезете от тази съдебна зала като свободен човек", заяви съдия Рамона Манглона, след като Асанж пледира "виновен" пред съда, намиращ се в американската територия Северни Мариански острови. Той призна вината си по обвинението в заговор за получаване и публикуване на класифицирани документи, отнасящи се до националната сигурност на САЩ.
Вчера WikiLeaks публикува кадри на транспортирането на Асанж от затвора Белмарш в Лондон, където е задържан от пет години, до летище Станстед. След това той се качи на частен самолет, за който се смята, че първоначално се отправя към Тайланд.
Julian Assange boards flight at London Stansted Airport at 5PM (BST) Monday June 24th. This is for everyone who worked for his freedom: thank you.#FreedJulianAssange pic.twitter.com/Pqp5pBAhSQ
— WikiLeaks (@wikileaks) 25 юни 2024 г.
През 2019 г. американските федерални прокурори повдигнаха обвинения срещу Асанж по 18 пункта, свързани с публикуването на секретни документи за действията на американските военни в Ирак и Афганистан, както и поверителна кореспонденция на американски дипломати, прехвърлена на WikiLeaks от американскиия военнослужещ Челси Маниг, която работи като анализатор във военното разузнаване на САЩ. Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, Асанж можеше да получи до 170 години затвор. В продължение на почти десет години бившият шеф на Wikileaks се опитваше да избегне екстрадиция в САЩ от Великобритания. Първо прекарва няколко години в еквадорското посолство в Лондон, а след като бе лишен от еквадорско гражданство и експулсиран от посолството, той бе в лондонски затвор, където прекарва пет години, докато продължава да оспорва в съда законността на американското искане за екстрадирането му. Поддръжниците на Асанж, включително правозащитни групи, призоваха администрацията на Байдън да се откаже от наказателното му преследване, настоявайки, че той е действал като журналист при публикуването на секретни документи.