Лауреатката на Нобеловата награда за мир от 1976 г. Мейрид Кориган официално номинира за същия приз през 2021 г. бившия служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж и информаторката на "Уикилийкс" Челси Манинг. Писмото на 76-годишната северноирландска активистка до Нобеловия комитет е цитирано от вестник "Айриш Таймс".
"Всеки от тях даде безброй примери за мъжество, разобличавайки незаконните действия на правителства, които доведоха до смъртта на милиони. Те поставиха своите собствени свобода и живот на карта", пише Кориган, съоснователка на движението Peace People, като отбелязва, че и Асандж, и Сноудън, и Манинг вече поотделно са били номинирани за Нобелова награда за мир, но не са я получили.
"Челси Манинг, американски военнослужещ в Ирак, не можеше да премълчи убийството на иракски цивилни. Джулиан Асандж, като издател, бе длъжен да изпълни дълга си и да разкрие публично фактите за иранската и афганистанската войни. Едуард Сноудън, работейки за американското разузнаване, не можеше да пази мълчание, знаейки че неговото правителство осъществява незаконно наблюдение на гражданите на САЩ и правителства по света", мотивира се Мейрид Кориган.
Вчера съдът в Лондон отказа екстрадиция на Джулиан Асандж в САЩ, но той остава под стража, защото американското правителство ще обжалва решението. В последната година Асандж бе в затвора Белмарш.
Челси Манинг е бивш военнослужащ от американска армия, предал на "Уикилийкс" огромен обем секретна информация. Тя е осъдена на 35 години затвор. До момента на произнасяне на присъдата през 2013 г. бе мъж с името Брадли Манинг, но впоследствие - през 2014-а, си смени пола си и стана Челси Манинг.
До ареста си Брадли Манинг бе специалист по анализ на разузнавателна информация в батальона за поддръжка на 2-ра бригада, 10-а планинско-стрелкова дивизия за бързо реагиране към американския контингент в Ирак. През 2010 г. бе обвинен, че е предал на "Уикилийкс" запис от борда на вертолет, който на 12 юли 2007 г. стреля по мирни иракчани (загиват 12 души, включително и деца), а също така в предаване на 260 000 дипломатически документа.
Бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън от 2013 г. живее в Русия. В САЩ той е обвинен в разгласяване на секретна информация по програма за следене и подслушване на граждани на САЩ и други страни. Сноудън предава на журналисти около 1.7 млн. секретни документи за незаконно подслушване на граждани на САЩ, а също и на членове на правителства на други държави. Заплашен е със затвор до 30 години.