Неуспешно завърши маратонското нощно заседание на министрите на финансите на Европейския съюз. Шефът на Еврогрупата Мариу Сентену (Португалия) обяви тази сутрин, че дискусиите спират до четвъртък, предаде БНР.
Блокирана е помощ от 500 млрд. евро за страдащите от коронавируса европейски икономики, защото държавите от северната част на Евросъюза не желаят да споделят трупащото се дългово бреме на държавите от южната част.
Министрите на финансите от еврозоната започнаха разговорите в 17:30 ч. българско време във вторник, като те продължиха цялата нощ с многобройни почивки, възобновявания и двустранни преговори, в опит да се договори съвместен финансов пакет от мерки за подпомагане на правителствата, компаниите и отделните хора, засегнати икономически и финансово от вирусната пандемия.
Основен проблем в преговорите бяха т.нар. "корона облигации" - общ дългов инструмент, предлаган от Франция, Италия, Испания и шест други страни членки, за да се подпомогне финансирането на огромните публични разходи и стимулиращите икономиката пакети на фона на вирусната криза. Германия, Нидерландия, Австрия и някои други държави обаче продължават да не са съгласни с идеята за емитиране на съвместните облигации (на общ дълг).
Емитирането на съвместен дълг представлява ключова битка между южните икономики като Испания и Италия и икономическият север, воден от Германия и Ниделандия, откакто започна последната финансова криза в еврозоната преди повече от десетилетие.
Ако все пак в четвъртък се стигне до споразумение, комбинираният общоевропейски отговор и този на правителствено ниво може да доведе до най-голямата по размер програма за фискална подкрепа в света, надминавайки дори тази на Съединените щати.