Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще отложи за септември планираната за края на юни среща на Г-7. Срещата трябваше да се състои в Кемп Дейвид, но заради пандемията от коронавирус беше решено лидерите да разговарят по видеоконферентна връзка.
Пред журналисти Тръмп обяви, че иска да включи още страни в събитието като Австралия, Русия, Южна Корея и Индия. Според президента сегашният формат е твърде остарял и не отразява точно случващото се в света.
Еманюел Макрон е готов да присъства на срещата на върха на Г-7 в Съединените щати, ако дойдат всички останали участници, съобщи преди това Франс прес. "За редовния формат на Г-7 е необходимо присъствието на всички. Президентът на републиката е готов", цитира агенцията, заявлението от Елисейския дворец. По-рано вестник „Политико“, позовавайки се на германското правителство, съобщи, че германският канцлер Ангела Меркел все още не се е съгласила да участва лично в срещата на върха на Г-7, която бе предложена от американския президент и организатор на срещата Доналд Тръмп.
В изявление на Елисейския дворец се отбелязва, че "присъствието на канцлера и единството на европейците е важно". "Това също трябва да бъде момент на солидарност и действия в критичен международен момент. Следователно ние очакваме кога председателстващите в Г-7 в САЩ ще определят намеренията си", се казва още в съобщението.
- Белгийският принц Йоаким е позитивен за коронавирус, след като е присъствал на парти в Испания. Смята се, че най-малкият син на принцеса Астрид, 28-годишния принц, е бил на парти в Кордоба, предаде БГНЕС. Първата информация, че е болен член на белгийското кралско семейство, беше публикувана от испанския уебсайт "El Kofidencial", публикувайки като доказателство официален документ на властите в Андалусия. Белгийските медии потвърдиха информацията, че принц Йоаким е в Испания, че е заразен и че има леки симптоми на болестта, съобщава Би Би Си.
- Папа Франциск призова за по-справедливо и равноправно общество след заразата от коронавирус и настоя хората да предприемат действия за прекратяване на „пандемията от бедност“. Във видеопослание по повод Петдесетница, папата каза, че хората трябва да отворят сърцата и умовете си, за да научат основния урок на тази криза - че човечеството е едно цяло, предава БНР.
„След тази пандемия няма да можем да правим това, което сме правили и по начина, по който сме го правили. Всичко ще бъде различно. Страданията ще бъдат безполезни, ако не изградим заедно по-справедливо, по-равноправно и по-християнско общество, не само на думи, но в действителност. От големите изпитания за човечеството всеки излиза по-добър или по-лош. Питам ви - как вие искате да излезете?“, попита папа Франциск.
- Коронавирусът е убил най-малко 366 581 души, откакто епидемията за първи път се появи в Китай миналия декември, според данни от официални източници, цитирани от БГНЕС. Над 6 милиона случая на коронавирус са регистрирани в 196 страни и територии. От тях най-малко 2 491 400 души са се възстановили.
Данните, събрани от националните органи и информация от Световната здравна организация (СЗО), вероятно отразяват само част от реалния брой инфекции. Много страни тестват само случаи, проявили симптоматика или най-сериозно заболелите.
Според последните данни в света са регистрирани 125 445 нови случая на заразяване, а починалите са 4 517 души. Страните с най-много смъртни случаи през последните 24 часа са САЩ с 1 152 смъртни случая, следвани от Бразилия с 1 124 и Мексико с 371.
Съединените щати са най-тежко засегнатата държава със 103 353 починали от 1 758 304 случаи на инфекция. Около 406 466 души са се възстановили.
След САЩ са Великобритания с 38 376 смъртни случая от 272 826 заразени, Италия с 33 344 смъртни случая от 232 664, Франция с 28 771 смъртни случая от 188 625 и Бразилия с 27 878 смъртни случаи от 465 166.
Сред страните с най-висока смъртност от вируса е Белгия - с 82 смъртни случая на 100 000 жители, следвана от Испания с 58, Великобритания с 57, Италия с 55 и Франция с 44 на 100 000. Китай - без Хонконг и Макао, досега е обявил 4 634 смъртни случая и 82 999 инфекции. Има 78 302 излекувани.
В цяла Европа смъртните случаи са 177 565 от 2 135 170 случая на заразяване, Съединените щати и Канада имат 110 488 смъртни случая от 1 848 455 инфекции, Латинска Америка и Карибите 49 089 смъртни случая от 937 284, Азия 15 885 смъртни случая от 526 077, Близкият изток 9 374 смъртни случая от 394 899, Африка 4 018 смъртни случаи от 140 155, а в Океания 132 смъртни случаи от 8 555 случая на инфекция.
- Още 69 души починаха от коронавирус в Москва в рамките на един един ден, съобщи РИА Новости. Ден по-рано бяха съобщени 78 смъртни случая. "69 пациенти са починали в Москва, които са били диагностицирани с пневмония и са тествани положително за коронавирусна инфекция", се казва в съобщението на оперативния щаб за контрол и мониторинг на ситуацията с COVID-19 в руската столица. Така общият брой на починалите в Москва от COVID-19 достигна 2 477 души.
- Вирусолог разкритикува новата китайска версия за произхода на COVID-19. Докторът на медицинските науки Анатолий Алщейн изказа съмнения относно важността на новите открития на китайските учени за произхода на коронавируса. По-рано учени от Китайския национален център за превенция и контрол на заболяванията стигнаха до заключението, че пазарът на морски дарове в Ухан не е първоначалният източник на коронавирус SARS-CoV-2, а е една от жертвите на инфекцията.
Алщейн отбелязва, че подобни изводи не водят до резултати и няма смисъл да се преразглежда нищо. "Подобни изследвания дават частични резултати. Имало един положителен резултат. Всичко е могло да тръгне от него. Сега там има отрицателни резултати – и какво от това!", заявява той. Специалистът подчертава, че изследването не е от принципно значение за пандемията COVID-19.
"Споровете започват. Няма значение кой е виновен. Всичко това (появата на коронавируса, бел. ред.) е възникнало по естествен път", казва Алщейн.
- Испанският премиер Педро Санчес заяви, че ще поиска от парламента удължаване на извънредното положение в страната до 21 юни, предава БНР. По време на видеоконференция с областните управи Санчес каза, че темпото на разпространение на заразата в страната е намаляло, но всички трябва да продължат да действат с повишено внимание. "Имаме нужда от последно и решаващо удължаване на извънредното положение с 15 дни. То ще бъде много различно от първоначалното, много по-свободно. Имаме нужда от него, за да затвърдим напредъка, който постигнахме с общи усилия". Това ще бъде шесто удължаване на мярката, която е в сила от 14 март в Испания. Страната е сред най-засегнатите от коронавируса - над 27 хиляди починали и близо 240 хиляди души заразени.