Търговската сделка за Брекзит може да бъде одобрена от преговарящите още днес или утре, каза висш дипломат от ЕС, цитиран от британския вестник "Индипендънт". Европейската комисия също така е съобщила на страните-членки на ЕС, че още утре могат да бъдат свикани на среща, за да одобрят споразуменията, които не са били постигнати днес.
Новината идва на фона на предупрежденията от Брюксел, че преди Коледа трябва да бъде подписано споразумение, което да бъде прокарано до края на преходния период.
Мишел Барние, главният преговарящ на ЕС за Брекзит, заяви пред евродепутати във вторник вечерта, че е направил всичко възможно, за да се излезе от задънената улица на решението за риболова, като е предупредил, че въпросът трябва да бъде решен директно от Борис Джонсън и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Именно риболовният въпрос се оказа една от големите пречки за постигане на споразумение. ЕС казва, че без да има гарантиран постоянен достъп до водите на Обединеното кралство, британските рибари няма да имат специален достъп до пазарите на ЕС, за да продават стоката си. Великобритания заяви, че това, което се случва в собствената й изключителна икономическа зона, трябва да бъде под нейния контрол като суверенна държава.
---
Въпреки че официално все още се твърди, че има някакви шансове за сделка, днес Европарламентът е разпространил вътрешно съобщение, че сесия на 28-29 декември няма да има, научи "Сега" от свой източник. Трябваше да има сесия, ако преговарящите бяха стигнали до споразумение, а след това ЕП да го одобри или да му наложи вето.
Какво следва при Брекзит без сделка? "Дойче веле" очертава предстоящата бъркотия, която ще е доста по-голяма от онова, което наблюдаваме тия дни на британско-френската граница при Дувър. От това пострадаха и много български граждани, които се опитват да се доберат до континентална Европа.
По случая с форсираното от Лондон излизане от ЕС знаем само едно: не се ли сключи договор за Брекзит до края на 2020 година, двете преговарящи страни ще трябва да подчинят бизнес отношенията си на правилата на Световната търговска организация (СТО). А това означава - контрол по границите и голям брой нови такси, съобщава "Дойче веле".
Километричните задръствания на тирове и коли няма да са единственото следствие, ако Лондон и Брюксел не се разберат. Търговските стоки тогава ще бъдат обложени с нови митнически такси в съответствие с правилата на СТО. Експортът от ЕС за Великобритания ще бъде обложен с 3,1% митнически такси и 1,4% за "нетарифни пречки", както това бе изчислено от Oxford Economics. И обратно - британските стоки за ЕС ще се оскъпят от митата с 3,3%. Съществуват обаче големи разлики по отношение на отделните видове стоки. При автомобилите и аграрните продукти ще става дума за увеличение с 10%, при млечните продукти - дори с 36%.
Финансовият бранш бе изключен от обхвата на преговорите. В ЕС явно си е пробило път схващането, че без Лондонското сити финансовата сфера отсам Ламанша я очакват мрачни времена.
Но и без финансовия бранш в отношенията между двете страни става дума за прекалено много пари: през 2019 стокооборотът между Великобритания и ЕС е бил с обем от 500 милиарда евро.
Британската индустрия е много по-силно зависима от доставките от Европа, отколкото обратното. Според студия на германския институт Ifo в Мюнхен, индустрията на Острова внася много голям брой междинни продукти от ЕС, без да разполага с алтернативи на тези доставки. Затова Великобритания е застрашена от скок на цените.
Кредитната агенция Euler Hermes придвижда увеличения от 15% за вносните стоки във Великобритания. През идната година инфлацията там може да се увеличи с 5%, а британската лира да се обезцени с 10%. Това означава, че на Острова ще има сериозно поскъпване - всичко ще поскъпне, даже и обикновените чадъри за дъжд, гласи една популярна спекулация.
Мнозина наблюдатели, с изключение на онези, които са съпартийци на Борис Джонсън, са единодушни по въпроса, че последиците от твърдия Брекзит ще са по-тежки за британците, отколкото за ЕС.