Турска подводница се е приближила до нос Сунио в област Атика, само на 70 километра от столицата Атина, навлизайки в гръцки териториални води. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на гръцкия специализиран във военна проблематика сайт armyvoice.gr.
По данни на сайта турска подводница тип 209 е била засечена от гръцки хеликоптер, когато прекосила пролива Кафиреа между островите Евбея и Андрос, и се приближила към област Атика. Фрегатата "Саламис" е засякла турска подводница и западно от остров Родос, а друга се намирала в района на остров Карпатос.
Сайтът посочва, че в тази връзка във военноморските сили на Гърция е обявена тревога, а от днес сутринта хеликоптери "претърсват" с хидролокатори за подводници Егейско море.
Гръцкият портал съобщава още, че в Егейско и в Средиземно море, далеч от границите на зоната, обявена от Турция с международно навигационно съобщение Навтекс, се намират между 6 и 8 турски подводници, които "участват в операции, опитвайки се да достигнат бреговата линия на Гърция".
Официално потвърждение на тази информация няма, посочва ТАСС.
Според изданието Турция се опитва да създаде условия за военен инцидент с Гърция, за да принуди Атина да преговаря за морските зони при турски условия. "Напрежението в Егейско море става опасно, след като съюзниците (от страните от ЕС) галят слуха на Ердоган", посочва Armyvoice.gr и отбелязва, че под натиск на Германия дори не е било прието решение за осъждане на турските провокации на вчерашния извънреден Съвет на ЕС.
Отношенията между Гърция и Турция се обтегнаха заради обявените от Анкара намерения да прави проучвания за газ и петрол в морски район около гръцки острови в Средиземно море, който и двете страни смятат за свой континентален шелф. В понеделник Турция издаде Навтекс /навигационно съобщение за морска безопасност, което се счита за предупредителна нота в морската практика/ за кораба "Оруч Реис". Според съобщението съдът ще извършва сеизмични проучвания в средиземноморската акватория на Турция до 23 август.
По-рано Турция се разгневи на споразумение, подписано на 6 август между Гърция и Египет, с което се определят изключителните икономически зони на двете страни. Съдейки по карта, която се появи в гръцките медии, зоните, определени със споразумението за демаркация между Гърция и Египет, се пресичат със зоните, които Турция и Либия обявиха за свои с меморандум за разграничаване миналата година. Атина смята, че този меморандум няма юридическа сила.