Президентът на Турция Реджеп Ердоган продължава с рисковия си икономически експеримент, в резултат на който централната банка на страната намали лихвените проценти за четвърти пореден месец, въпреки нарастващата инфлация, съобщава ''Файненшъл таймс''. Банката понижи референтната си лихва по заеми с 1 процентен пункт до 14%.
Отрицателните лихвени проценти в страната оказаха огромен натиск върху турската лира, която се понижи с повече от 40% спрямо долара, откакто централната банка започна да намалява лихвите през септември. Турската национална валута днес достигна 15,21 лири за 1 долар.
Ердоган, който отхвърля правилото, че високите лихвени проценти ограничават инфлацията, твърди, че намаляването на цената на заемите ще доведе до скок в износа, инвестициите и заетостта, което в крайна сметка ще стабилизира валутата и ще намали инфлацията. Икономистите твърдят, че планът на президента вероятно ще доведе до рязко покачване на цените, което допълнително ще подкопае жизнения стандарт на населението, което вече страда от бедност.
Ердоган, чиято управляваща партия претърпя серизни критики на фона на икономическите турбуленции, се очаква да обяви голямо увеличение на минималната заплата в опит да компенсира въздействието на сриващата се валута върху обществото. Проправителствени медии съобщиха, че се очаква увеличението да бъде около 35 до 40 процента.