Медия без
политическа реклама

Андон Балтаков е новият генерален директор на БНР

При второто гласуване той бе избран с 4 гласа, а един бе даден за временния шеф на медията Антон Митов

22 Яну. 2020Обновена

Андон Балтаков е новият генерален директор на БНР, реши Съветът за електронни медии. Това се случи при второто гласуване, тъй като на първия тур нито един от кандидатите не получи необходимите му поне 3 гласа. При втория вот Балтаков, който е бивш водещ в БНР, както и служител на корпорации като Си Ен Ен и „Асошиейтед прес“, бе подкрепен от Бетина Жотева, представител на бившия президент Росен Плевнелиев, от най-новия член на СЕМ Галина Георгиева от квотата на ГЕРБ, от Ивелина Димитрова, член на съвета по предложение на действащия държавен глава Румен Радев, и от шефа на СЕМ София Владимирова. На първия тур Димитрова даде гласа си за бившия шеф на „Радио София“ Митко Димитров, а Владимирова - за временния шеф на БНР Антон Митов. На втория тур за Митов отново гласува Розита Еленова, избрана в миналия парламент по предложение на БДЦ на Христо Ковачки.

Балтаков бе най-непознатият от всичките кандидати за шеф на БНР, тъй като голяма част от кариерата му дотук е преминала извън България. Работил е като като старши директор бизнес операции в Си Ен Ен Диджитъл, където отговаря за монетизирането на новинарския уебсайт и съпътстващите програми за мобилни платформи. Преди това 7 г. е част от агенция "Асошиейтед прес" в Ню Йорк, където достига мениджърски позиции в отдела за дигитални продукти и стратегическо планиране. В България кариерата му тръгва през 90-те г. като водещ в софийското радио "Витоша". По-късно преминава в новинарския екип на БНР. Специализирал е новинарско продуценство в Би Би Си в Лондон. Бил е и стратегически консултант на "Метрорадио" във Финландия. Има магистърска степен по бизнес администрация от университета "Йейл" и висше икономическо образование от УНСС. Според „Капитал“ в момента Балтаков има консултантска компания в САЩ и съветва медиите как да си управляват бизнеса. Работи по два проекта съвместно с "Ройтерс". 

Именно съдружие в частно дружество и позиция на негов управител бе причината от конкурса за шеф на БНР през декември да бъде отстранен един от участниците- бившият шеф на медията Валери Тодоров. Днес членът на СЕМ и шеф на техническата комисия за процедурата Ивелина Димитрова заяви пред "Сега", че след справка в Търговския регистър не е било установено Балтаков да е собственик на дялове или участник в ръководството на търговски дружества. "Освен това той е подписал декларация, че участието му в процедурата за директор на БНР не противоречи на правилата за провеждане на конкурса, за което носи наказателна отговорност при предоставяне на неверни данни", коментира Димитрова.     

На изслушаването в СЕМ в понеделник Балтаков заяви, че моделът на финансиране на БНР трябва да се промени, като то може да е или процент от БВП, или да идва от данъчни приходи. Каза още, че субсидията на радиото трябва да бъде ограничена в минимални и максимални граници. Балтаков каза още, че финансирането на обществените медии в света става все по-неустойчиво, а радиопазарът в България не расте. Въпреки това новият директор на БНР заяви, че следващият шеф трябва да работи за чувствително увеличаване на собствените приходи. Според Балтаков те могат да достигнат до 5 млн. лв. през 2022 г.

Както стана дума, при първото гласуване СЕМ не успя да нов генерален директор на БНР, тъй като нито един от кандидатите не получи необходимите три гласа. По два гласа получиха Антон Митов и Андон Балтаков, а един отиде за Митко Димитров. Останалите участници в конкурса бяха шефът на БНР от 2016 г до май 2019 г. Александър Велев, работещата в БНР Даниела Манолова и бившият главен счетоводител на медията Жени Гаджалова.

Ключови думи:

СЕМ, БНР