Когато Дейвид Фисмън туитне, за секунди го връхлита вълна от хейт. Фисмън - епидемиолог и лекар, често коментира ковид и пандемията, затова е свикнал на негативните реакции. Но дори когато туитва за нещо безобидно - веднъж за експеримент просто написал "децата са забележителни", хейтът неизменно пристига.
Тези дни в профила на Фисмън се случва нещо удивително - колкото и да пише за необходимостта от ваксинация, негативните реакции ги няма. Никой не възхвалява антиваксърските конвои, нито пък се оплаква от измяната на властите.
Този феномен се наблюдава и от много други хора в социалните мрежи, пише "Гардиън". Бълващите негативни реакции в тях сякаш са изчезнали, отнасяйки и ковид дезинформацията, която в последните две години царува във "Фейсбук", "Туитър" и пр.
Причините за тази "хейт ваканция" вероятно са многопосочни, но много от тях водят към руското нахлуване в Украйна, коментира британското издание. Русия започна да ограничава достъпа до "Туитър" в събота, от една страна. От друга, бяха наложени санкции срещу тези, които вероятно финансират бот фермите и сайтовете за дезинформация. От трета, заради войната социалните медии сами започнаха по-внимателно да контролират ботовете и профилите, от които извира основната част от фалшивите новини. Но според редица наблюдатели има признаци и на нещо по-координирано.
В последните дни конспиративните теории под шапката на "новия световен ред" - тук са конспирациите, че глобален елит в сянка управлява света, са се насочили върху Украйна, според нови наблюдения. "Конспирациите от този род в "Туитър" се удвоиха от началото на войната", коментира пред "Гардиън" Джоуъл Финкелстайн от изследователския институт, който следи онлайн кампании на тема обществено здраве, икономика и геополитика.
Докато преди темите бяха разнообразни - Украйна, Канада, вирусът, икономиката, днес се говори само за УКрайна - наблюдаваме сеизмична активност в дезинформацията, насочена изцяло към Украйна, обяснява Финкелстайн.
Онлайн активността се е увеличила с 20% от началото на войната. Около Украйна се навъдиха нови хаштагове, които изглеждат координирани от ботове. "Не можем да кажем със сигурност, че Русия стои зад това или че допринася директно за разпространението на тези послания. Но е трудно да се повярва и че няма нищо общо", обяснява Финкелстайн. Много от тези послания например са в подозрително единодушие с руските опорни точки за Володимир Зеленски - как бил контролиран от Запада, как трябвало НАТО да се разпусне и т.н.
Само една руска бот ферма е произвела 7000 профила за пускане на фалшиви новини за Украйна в социалните медии, включително "Телеграм", "Уотсъп" и "Вайбър", според службите за сигурност на Украйна. Освен това инфлуенсъри, които преди шумно пропагандираха антиваксърски постановки, сега са се преориентирали към подкрепа за Русия.
Фалшивите профили не са изцяло виновни за легитимните съмнения и убеждения на хората. Но те подчертават опасните послания и придават погрешна представа за мащабите на негативните реакции. Тези фалшиви профили често публикуват линкове към съмнителни сайтове, които до оня ден бяха царство на фалшивите новини за пандемията, а сега вече пишат за Украйна, обяснява Катлийн Карли, професор в университета "Карнеги Мелън". Самите ботове не създават новини - те се използват само за насочване на вниманието към тях, допълва тя.
Тези сайтове често всяват раздор по противоречиви теми и правят особено трудно човек да се ориентира кое е истина и кое - фалшива новина. Но сме в твърде ранна фаза на процеса, за да може да се каже със сигурност накъде се движи тази кампания и кой стои зад нея. А и в края на краищата конспирациите следват събитията дори когато не са координирани.